Alternatives for the European Union's natural gas dependency on Russia
Avrupa Birliği'nin Rusya doğal gazı bağımlılığına alternatifler
  1. Tez No: 778171
  2. Yazar: KAAN KALAFAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Birleşik Krallık'ın ayrılmasına rağmen Avrupa Birliği – tek bir market olarak- dünyadaki en büyük ekonomilerden biri olmaya devam etmektedir. Fakat bu ekonomiyi korumak ve büyütmek, kıtada bulunan ve giderek azalmakta olan doğal kaynaklara bağımlılık yüzünden aşılması zor bir engel halini almış durumdadır. Bu yüzden Birlik tarafından yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş süresince kaynak talebini desteklemek için bazı hamleler yapılmıştır. Bu hamlelerin bir tanesi de doğal gazın bu dönüşüm süresi tamamlanana kadar geçici bir enerji kaynağı olarak kullanılmasıdır. Avrupa Birliği söz konusu doğal gazda kendi kendine yeterli olmasa da, doğal gaz kullanımının bazı faydaları vardır ve bunların belki de en büyüğü ise diğer karbon bazlı kaynaklarla karşılaştırıldığında doğal gazın daha az ekolojik ayak izine sahip olmasıdır. Doğal gaz kullanımı, Avrupa Birliği'nin bu alandaki en büyük ortağı olan Rusya'ya bağımlılığını ortadan kaldırıp kaldıramayacağı sorusunu da beraberinde getirmektedir. Bu iki aktör arasındaki ilişkinin tarihsel olarak çalkantılı olması ve son zamanlarda Rusya ile Ukrayna arasında alevlenen çatışma bu soruyu ön plana çıkarmıştır. Dolayısıyla bu tez, Avrupa Birliği'nin hem sıvılaştırılmış hem de standart doğal gaz alanlarında yapmış olduğu eylemlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, AB'nin hem LNG hem de doğal gaz boru hattı sektörlerine bakarak özellikle Rusya'dan yapılan doğal gaz ithaline karşı enerji bağımsızlığını kazanma yönünde ölçüm yapmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Even after the withdrawal of the United Kingdom, the European Union -as a single market- is still among the biggest economies in the world. However, retaining and expanding this economy is a big hurdle to tackle due to the dependency on ever-decreasing natural resources on the continent that fuel it. Therefore, there have been attempts made by the Union to sustain its resource demand for the duration of transitioning to renewables. One such attempt is the usage of natural gas as a stopgap energy source until this transition is complete. Although the European Union is not internally self-sufficient in said natural gas, there are still some benefits for its utilisation with perhaps the biggest one being having a lesser ecological footprint when compared to other carbon-based resources. The usage of natural gas also brings the question of whether the European Union can eliminate its dependency on its biggest partner, Russia. Since the relationship between the two is historically tumultuous and the recent conflict flaring between Russia and Ukraine has pushed this question to the forefront. This thesis thus, aims to identify the actions of the European Union in the field of both liquefied and the natural gas. It will look through the infrastructure capabilities in both LNG as well as natural gas pipeline sectors to come up with an evaluation for the viability of EU's achieving its energy independence specifically from natural gas imports from Russia.