The relationship between student engagement and satisfaction in higher education
Yükseköğretimde öğrenci katılımı ve memnuniyeti arasındaki ilişki
- Tez No: 778173
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KONDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Öğrenci katılımı, yükseköğretimde başarı için hayati öneme sahiptir ve uzun vadede akademik başarı, kümülatif öğrenme ve yapıcı davranış için doğrudan bir yoldur. Bununla birlikte, henüz tam olarak araştırılmamış sınırlı ampirik araştırma vardır. Ayrıca, öğrenci katılımından doğrudan etkilenen öğrenci memnuniyeti, yükseköğretim kurumları tarafından sağlanan hizmetlerin, imkanların ve öğretimin kalitesini artırmak için bir strateji olarak kullanılmıştır. Yükseköğretimin karmaşıklığının yanı sıra, COVID-19 pandemisinin öğrenci katılımı ve memnuniyeti üzerinde zayıflatıcı etkileri de oldu. Bu nedenle çalışma, yükseköğretimde öğrenci katılımı ile öğrenci memnuniyeti arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere yapılandırılmıştır. Bu amaç çerçevesinde, araştırma korelasyonel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ilinde bulunan devlet üniversitelerinde öğrenim gören 766 katılımcı oluşturmuştur. Çevrimiçi olarak uygulanan anketler aracılığıyla veri toplamak için kolaylıkla bulunabilen örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araçlar arasında Öğrenci Katılımı Anketi ve Öğrenci Memnuniyeti Anketi yer aldı. Toplanan verileri analiz etmek için eşzamanlı çoklu doğrusal regresyon uygulandı. Sonuçlar, öğrenci katılımı ve öğrenci memnuniyetinin bu terimler altındaki boyutlarla bir ilişkisi olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, bu çalışmanın öğrenci katılımını, memnuniyetini, başarısını ve kurum kalitesini artırmak isteyen araştırmacılara, öğretim elemanlarına, idari personele, politika yapıcılara ve yükseköğretim kurumlarına değer katması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Student engagement is vital for achievement in higher education, and it is a direct way to academic success, cumulative learning, and constructive behavior in the long term. However, there is limited empirical research that has not yet been fully explored. Moreover, student satisfaction, which is directly influenced by student engagement, has been used as a strategy to improve the quality of services, facilities, and instruction provided by higher education institutions. Besides the complexity of higher education, the COVID-19 pandemic has had debilitating effects on student engagement and satisfaction. Therefore, the study was constructed to investigate the relationship between student engagement and student satisfaction in higher education. Within the frame of this goal, the study was designed as a correlational study. The sample of the study consisted of 766 participants studying at state universities located in Ankara. The convenience sampling method was used to collect data through questionnaires administered online. Instruments included Student Engagement Questionnaire and Student Satisfaction Questionnaire. Simultaneous multiple linear regression was applied to analyze the collected data. The results indicated that student engagement and student satisfaction have a relationship with dimensions under these terms. This study, therefore, is expected to be of value to researchers, instructors, administrative staff, policymakers, and higher education institutions wishing to increase student engagement, satisfaction, success, and quality of institutions.