Analyses of Azerbaijan's foreign trade by integrating volatilities of rates of changes in oil prices and exchange rates
Petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki değişim oranlarının volatilitelerini bütünleştirerek Azerbaycan'ın dış ticaretinin analizi
  1. Tez No: 778175
  2. Yazar: SHOHRAT SULEYMANLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İhracat-ithalat ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) için belirleyici faktörler olan petrol fiyatı ve reel efektif döviz kuru, petrol ihraç eden ülkelerde çok fazla araştırmaya konu olmuştur. Azerbaycan'ın ham petrol ihracatına bağımlılığı nedeniyle petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar döviz kurundaki hareketlenmeler ile birlikte Azerbaycan ekonomisine yansımaktadır. Bu araştırma, (a) ihracat-ithalat büyümesi ile GSYİH büyümesi arasındaki ilişkileri, (b) petrol fiyatlarındaki ve reel efektif döviz kurundaki değişim oranlarının (DLPOIL&DLREER) ve ayrıca bu verilerin volatilitelerinin (VOLPOIL&VOLREER) ihracat-ithalat büyümesi ve GSYİH büyümesi üzerindeki etkilerini Vektör Otoregresif (VAR) modelini kullanarak 2001 ilk dönemden 2020 son döneme kadar üç aylık bir zaman serisinde incelemektedir. Petrol fiyatlarındaki ve reel efektif döviz kurundaki değişim oranlarının volatilite değerlerini bulmak için Otoregresif ve Genişletilmiş Otoregresif Koşullu Varyans (ARCH&GARCH) modelleri kullanılmıştır. DLPOIL ve DLREER değerlerinin etkilerini belirlemek için, kısıtsız VAR modelinin granger nedensellik, etki-tepki fonksiyonları, varyans ayrıştırma ve dinamik çarpan fonksiyonu sonuçlarını kullandık. VAR modelinin sonuçları, (a) DLREER'ın yalnızca GSYİH büyümesi üzerinde anlamlı-negatif etkiye sahip olduğunu, (b) DLPOIL'ın ise ihracat büyümesi ve GSYİH büyümesi üzerinde anlamlı-pozitif etkiye, ithalat büyümesi üzerinde ise anlamlı-negatif bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, VOLPOIL ve VOLREER'in diğer değişkenler üzerindeki etkisini ayrı ayrı bulmak için, önceki VAR modelinde kullanılan analiz yöntemleri uygulanarak yeni VAR modeli oluşturulmuştur. Yeni VAR modelinin bulguları, (a) VOLREER'in yalnızca GSYİH büyümesi üzerinde anlamlı-negatif etkiye sahip olduğunu, (b) VOLPOIL'in ise ihracat büyümesi ve GSYİH büyümesi üzerinde anlamlı-negatif etkiye, ithalat büyümesi üzerinde ise anlamlı-pozitif bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Oil price and real effective exchange rate, which are the determining factors for export-import and Gross Domestic Product (GDP), have been the subject of much research in oil-exporting countries. Because of Azerbaijan's dependence on crude oil export, the fluctuations in oil prices, together with exchange rate movements, have implications for the Azerbaijanian economy. This research examines (a) the relationships between export-import growth and GDP growth, (b) impacts of rates of changes in oil price and real effective exchange rate (DLPOIL&DLREER), also the volatilities of DLPOIL and DLREER (VOLPOIL&VOLREER) on export-import growth and GDP growth using Vector Autoregressive (VAR) model on quarterly time series between 2001Q1-2020Q4. To find the volatilities of DLPOIL and DLREER, Autoregressive and Generalized Autoregressive Conditional Heteroskedasticity (ARCH&GARCH) models were employed. To determine the impacts of DLPOIL and DLREER, we used granger causality, impulse response functions, variance decomposition and dynamic multiplier function results of an unrestricted VAR model. Results of the VAR model show that (a) DLREER has a significant-negative effect only on GDP growth, (b) DLPOIL has a significant-positive impact on export growth and GDP growth, a significant-negative impact on import growth. Moreover, to find out the impact of VOLPOIL and VOLREER on other variables separately, a new VAR model was constructed with implementation of analysis methods used in previous VAR model. The findings of new VAR model reveal that (a) VOLREER has significant-negative effect only on GDP growth, (b) VOLPOIL has a significant-negative impact on export growth and GDP growth, a significant-positive impact on import growth.