A non-parametric circular network construction via simulations and a Hidden Markov model for the HIV-1 protease cleavage site detection
Simulasyonlar üzerinde parametric olmayan bir dairesel ağ inşaası ve HIV-1 proteaz kesim noktalarının Hıdden Markov modeliyle tespiti
- Tez No: 778181
 - Danışmanlar: PROF. DR. VİLDA PURUTÇUOĞLU, PROF. DR. ASHİS SENGUPTA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İstatistik, Statistics
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, ağ yapıları üzerinde çalışılmıştır. İlk aşamada, dairesel bir ağ yapısı inşa edilmiştir. Literatürde önerilen metodlar ya güçlü dağılım ya da katı ağ yapısı varsayımlarını gerektirmektedir. Bu çalışmada ise özgün bir parametrik olmayan dairesel ağ modeli geliştirilmiştir. Modelin performansı kapsamlı bir simulasyon çalışması ile incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise, önceden bilinen bir ağ yapısının karmaşık problemleri çözmede nasıl kullanılabileceği örneklendirilmektedir. HIV-1 proteaz kesim bölgelerinin belirlenmesi için bir Hidden Markov modeli geliştirilmiştir. Özellik seçimi ve bulanık kümeleme yöntemleriyle, Baum-Welch EM algoritmasına güçlü bir başlangıç noktası verip önceki metodların performansı iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, problems regarding network structures are investigated. In the first part, a circular network model is built. In the literature, methods used to detect network structures of circular variables either have strong distributional assumptions or strict structural assumptions. To address these issues, a novel circular regression-based, non-parametric circular network model is proposed. The performance of the proposed method is examined in an extensive simulation study. In the second part, a method to utilize known network structures for further analyses is exemplified. An HMM model is built for the detection of the HIV-1 protease cleavage sites. By using feature selection and fuzzy clustering methods, a clever starting point is given to the Baum-Welch EM algorithm and the performance of earlier proposed methods is increased.