Music industry's turbulent relation with streaming: Political economy of spotify
Müzik endüstrisinin streaming ile imtihanı: Spotify'ın ekonomi politiği
  1. Tez No: 778180
  2. Yazar: TAHSİN MERT SAYGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ÇAKMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Siyasal Bilimler, Music, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dijital teknolojilerin gelişmesi ve artan İnternet kullanımının etkisiyle, 21. yüzyılda (popüler) müziğin üretim, dağıtım, lisanslama ve tüketimi önemli değişikliklere sahne oldu. Bu tez, kayıt endüstrisi gelirlerinin milenyumun başındaki parlak günlerine dönmesiyle sonuçlanan sürecin genel bir çerçevesini sunmakta ve bu sürecin en önemli aktörü olan Spotify'ı ekonomi politik bir çerçevede araştırma nesnesi yapmaktadır. Yasadışı dosya paylaşımı tamamen sona ermemiş olsa da Spotify, şimdiye kadar yaklaşık 200 milyon kişiyi kayıtlı müzik için her ay ödeme yapmaya ikna edebildi. Dolayısıyla, bu tezin bir diğer amacı da bu“başarı”nın arkasında ne olduğunu ortaya çıkarmaktır. Yalnızca birkaç şirketin hâkim olduğu oligopolistik bir pazar olan streaming formatı, müzik piyasasının var olabilmesinin sebebi olduğu ölçüde önem kazanmaktadır. Bu çalışma, sermaye dolaşımını hızlandıran, majör şirketler için önemli bir gelir kaynağı sağlayan ve onlara risklerini en aza indirecek araçlar sunan Spotify'ın dijital müziği kurumsallaştıran kilit bir konumda olduğunu; bu konumu, müzik endüstrisinin ihtiyaç duyduğu devasa kullanıcı verileri ve talep manipülasyonu araçlarını (algoritmalar, çalma listeleri) tekelinde tutmasına borçlu olduğunu öne sürüyor. Muhtelif çevrimiçi kaynaklara ve müzik piyasasındaki çeşitli mesleklerden katılımcılarla yapılan sekiz derinlemesine görüşmeye dayanan bu tez, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinden yararlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Amidst the advent of digital technologies and increasing Internet use, there have been fundamental changes in how (popular) music is produced, distributed, licensed, and consumed in the 21st century. This thesis provides an overall picture of the process that resulted in recording industry revenues rising above the year in which they began to decline and makes the most important actor of this process – Spotify – its subject of study within the political economy framework. Even though illegal file-sharing is still not entirely over, Spotify succeeded in making nearly 200 million people pay every month for recorded music. Hence, another purpose of this thesis is to reveal what was behind this 'success'. Operating in an oligopoly with a few companies, the streaming format is the ground for the market's very existence. This study argues that Spotify occupies a key position as it is institutionalizing digital music, while owning what the music industry needs the most: the enormous user data and the means (e.g., algorithms, playlists) of demand manipulation. It speeds up the circulation of capital, provides a significant source of income for major labels, and offers them the tools to minimize their risks. Based on a medley of available online resources and eight in-depth interviews with various actors in the music industry, this study employs a combination of qualitative and quantitative research.