The effect of flexible working on the psychological contract
Esnek çalışmanın psikolojik sözleşme üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 778194
  2. Yazar: BANU SEZGİNER ÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tam zamanlı çalışma iş hayatının merkezinde yer alsa da şirketler işin gereği olarak esnek çalışma tipleri uygulayabilmektedir. Esnek çalışma tam zamanlı çalışmadan farklı düşünülür ancak çeşitli şekillerle tam zamanlı çalışma içinde de kendine yer bulmaktadır. Pandemi süreciyle birlikte tam zamanlı çalışma içinde sıklıkla kullanılmaya başlayan evden çalışma, uzaktan çalışma veya hybrid çalışma türleri buna örnek olarak verilebilir. Farklılaşan çalışma şekillerine rağmen çalışan ve işveren arasında yazılı olmayan ve karşılıklı beklentilerden oluşan psikolojik sözleşmeler vardır. Bu sözleşmeler çalışma şekillerine göre farklılalaşabildiği gibi çalışma şartları veya modelleri değiştiğinde de değişebilmektedir. Kısa süreli esnek çalışma şekillerinde işlemsel psikolojik sözleşmeler ön plana çıkarken uzun dönemli olan tam zamanlı çalışma şekillerinde ilişkisel psikolojik sözleşmeler ağır basmaktadır. Psikolojik sözleşmeler yazılı olmayan beklentilerden oluştuğundan beklentilerin değişmesi ile değişebilen yapıdadır. Bununla birlikte iş hayatında gerçekleşen değişimler bir pskiolojik sözleşmeden diğerine geçişi mümkün kılmaktadır. Şirketlerin değişimi yönetirken, karşılıklı iletişim ve güvene önem vermesi psikolojik sözleşme değişiklikleri veya ihlallerini önleyebildiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Although full-time work is at the center of business life, companies can apply flexible working types as a job requirement. Flexible working is considered different from full-time working, but it also finds its place in full-time working in various ways. Working from home, remote working, or hybrid working types, frequently used in full-time working with the pandemic process, can be given as examples. Despite the different ways of working, there are unwritten psychological contracts between the employee and the employer consisting of mutual expectations. These contracts may differ according to the working method and when the working conditions or models change. While transactional psychological contracts come to the fore in short-term flexible working forms, relational psychological contracts predominate in long-term full-time working styles. Since psychological contracts consist of unwritten expectations, they have a structure that can change with expectations. Therefore, changes in business life make it possible to switch from one psychological contract to another. It has been revealed that while companies manage change, giving importance to mutual communication and trust can prevent psychological contract changes or violations.