Esnek çalışmanın psikolojik sözleşmeye etkisi
The effects of flexible working on pscyhological contract
  1. Tez No: 314214
  2. Yazar: ENDER TUNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Esneklik, rekabetin arttığı ve çevresel değişimlerin hız kazandığı bir ortamda hayatta kalabilmenin en önemli yollarından birisidir. Çevresel değişimlere cevap verebilmenin yolu teknolojiden üretime, stratejiden örgüt yapısına kadar her alanda esnek olmayı gerektirmektedir. İş görenler ve örgütler üzerinde etkileri olan esnek çalışmanın etkilediği alanlardan biriside psikolojik sözleşmedir. İş görenler ve örgütler üzerinde etkileri olan esnek çalışma örgütler için kontrol gibi önemli bir sorunu da beraberinde getirmektedir. Esnek çalışma türlerinde psikolojik sözleşmenin farklılaşacağı ve iş görenin örgüte olan taahhütlerini yerine getirmesinde kontrolün etkili olacağı düşünülmektedir. Bu nedenle araştırmada esnek çalışmada psikolojik sözleşmenin durumu ve esnek çalışmada kontrolün psikolojik sözleşme üzerindeki etkisi incelenmiş, kontrolün psikolojik sözleşme üzerinde etkili olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Flexibility, in circumstances where competition increases and environmental changes gain acceleration, becomes one of the major ways of survival. In order to be able to respond to environmental changes efficiently, flexibility is required in all areas, from technology to production and from strategy to organizational structure. Another area that is affected by flexible work, which has a considerable effect both, on employees and the organization, is the psychological contract. Even though flexible work, which has a profound effect on the workforce and the organization, provides several advantages, it brings about an important problem such as `control? for the organization as well. . In the kinds of flexible work, it is considered that the psychological contract will change, and ?control? will affect the employee as for fulfilling their commitment to the organization. In this research, for the above reason, the state of psychological contract and the effect of `control? on psychological contract in flexible work form has been studied, and it has been concluded that ?control? does not have an effect on psychological contract.