Kategori kuramının genel topolojide bazı uygulamaları
Some applications of category theory to general topology
- Tez No: 77820
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LAVRENCE M. BROWN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Birinci bölümde, kategorinin genel tanımı ve bazı özel koşulları sağlayan mor fizmalardan bahsedilerek, bunların topolojik uzayların ve sürekli fonksiyonların Top kategorisindeki karakterizasyonlarına yer verilmiştir. Ayrıca daha sonraki konularda kullanmak üzere funktor kavramı yine bu bölümde anlatılmıştır. Kategori kuramının temel konularından eşitleyici ve ko-eşitleyici ile çarpım ve ko-çarpım kavramları ikinci bölümde ifade edilmiş ve bunların genel topoloji deki karşılıkları, teoremlerle anlatılmıştır. Yine bu bölümde, evrensel çiftler ile Stone-Cech Kompaktifikasyonunun evrensel çiftlerle bağlantısına yer verilmiştir. Yansımalı altkategoriler ve bunlarla ilgili karakterizasyonlar üçüncü bölümde anlatılmıştır. Son bölümde, Arhangelskii (1975) ile Lord (1995) 'un bağlantılılık ve bağlan tısızlık kavramlarıyla ilgili karakterizasyonları ve topolojik kategorilerdeki uygu lamalarına yer verilmiştir. Ayrıca yine son bölümde, bir kategorinin (E,M)-parça!anma yapısı üzerinde du rularak, çeşitli karakterizasyonlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first chapter, the general definition of category is given and some mor- phisms satisfying special properties are examined. Those morphisms are then characterized in the category Top of topological spaces and continious mappings. In addition to this, the concept of functor is mentioned for use in later chapters. Equalizer, co-equalizer, product and co-product which are fundamental con cepts of category theory are analyzed in chapter 2. Their counterparts in general topology are presented in a series of theorems. Moreover, universal pairs and the relation between universal pairs and the Stone-Cech Compactification are pointed out in this chapter. In the third chapter, reflective subcategories and related characterizations are examined. In the last chapter, some characterizations concerning the concepts of con nectedness and disconnectedness given by Arhangelskii (1975) and Lord (1995) are discussed particulary in the case of topological categories. Furthermore, the (E,M)-factorization structure of a category is dealt with in some detail and several characterizations are given.