Dinamik bilyeli performans ayakkabısı ile yapılan egzersizle, slideboard ve valslide kullanılarak yapılan egzersizler arasındaki alt ekstremite kas aktivasyon farklılıklarının belirlenmesi
Determination of lower extremity muscle activation differences between exercises using dynamic performance shoes, slideboard and valslide
  1. Tez No: 778215
  2. Yazar: ÖZLEM TÖRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERGÜN MERİÇ BİNGÜL, PROF. DR. HAYRİ ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışma, egzersiz yapılan zemin ile çalıştırılan bölge arasındaki sürtünmenin azaltılmasını sağlamak için özel olarak diazyn edilmiş Dinamik Performans Ayakkabısı (DPA) ile yapılan egzersizle, Slideboard ve Valslide kullanılarak yapılan egzersizler arasındaki alt ekstremite kas aktivasyon farklılıklarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmaya 18-23 yaşaralığındaSporBilimleriFakültesi' ndeokuyan 12 erkeköğrencikatılmıştır. Ölçümler; Eskişehir Teknik Üniversitesi (ETÜ), SporBilimleriFakültesiHareketve Motor Labaratuvarı' ndayapılmıştır.Deneklere,Standing slide adductor squeeze (SSAS)ve Back Leg Curl hareketuygulatılmıştır. Kas aktivasyonlarıDelysis EMG Cihazıiletespitedilmiştir. Eldeedilen ham verilerMatlab 18b programıyladeğerlendirilmiş, Ortalama EMG (OEMG) değerleritespitedilmiştir. Her birekipmanile 3 tekrarolarakeldeedilen OEMG verilerininaritmetikortalamasıhesaplanmışveçıkanbudeğeristatistikselolarakdeğerlendirilmiştir. Referansekipmanolarakslideboardun OEMG kas aktivasyonu %100 olarakdeğerlendirilmiş, diğerikiekipmanaktivasyonyüzdeleri buna görehesaplanmıştır. YüzdelikdeğerlerinistatistikselanaliziiletekrarsayılarınınfarkıANOVA testiile, farkınkaynağıDunnet Post Hoc testiiletespitedilmiştir. Dominant ve dominant olmayanekstremiteler arasındaki fark ise PairedSample t testi ile belirlenmiştir. Bulgular: Standing slide adductor squeeze (SSAS) hareketin de TensörFascia lata (Right-Left =R-L), AdductorLongus (R) ,VastusLateralis (R-L), VastusMedialis(R-L), RectusFemoris(L) ,Tibialisanterior(L) ve Gastrocnemius (R-L) kaslarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). Dominant ve dominant olmayan ekstremiteler arasındaki kas aktivasyon farkına bakıldığında, DPA ile yapılan SSAS hareketinde VastusLateralis kasında fark bulunmuş(p0,05).BackLegCurl hareketinde ise BicepsFemoris ve Gastrocnemius kaslarının sağ–sol (R-L) ekstremiteleri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). Sonuç: Dinamik Performans Ayakkabısının kassal aktivasyonu, Slideboard ve Valslide'a göre daha düşük bulunmuştur. Slideboard ve Valslide kas aktivasyonu arasında ise herhangi bir fark bulunamamıştır. Ayrıca Dinamik Performans Ayakkabısı ile yapılan SSAS hareketi tekrar sayısının daha çok olduğu saptanmış ancak BackLegCurl hareketi tekrar sayısında ekipmanlar arası anlamlı bir fark' a rastlanmamıştır. DPA her ne kadar diğer iki ekipmana göre düşük aktivasyon oluştursa da alternatif bir ekipman olarak kullanılabilir. Tabanındaki bilyeler sayesinde hareketlerin daha hızlı yapılmasına imkan sağladığı için çabukluk antrenmanlarında kullanılması fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the lower extremity muscle activation differences between the exercises performed using the Slideboard and Valslide with the exercise performed with a specially designed Dynamic Performance Shoe (DPA) in order to reduce the friction between the floor and the exercise area. Method: Twelve male students, aged 18-23, from the Faculty of Sport Sciences participated in the study.The measurements of the study were performed at Eskişehir Technical University (ETU) Faculty of Sport Sciences Movement and Motor Control Laboratory. Two types of movements (SSASand Back Leg Curl) were applied to the subjects in which the adductor, hamstring and quadriceps muscle groups worked intensively.Muscle activation measurements were performed with Delsys EMG Device.During measurement, movements and equipment were used in the same order in each subject.The raw data obtained were analyzed using Matlab 18b program and Mean EMG (MEMG) values were determined. MEMG data obtained at the end of 3 repetitions for each equipment were evaluated by taking the arithmetic average before the statistical analysis.MEMG muscle activation data of slideboard was evaluated as 100% as reference equipment and the other two equipment activation percentages were calculated accordingly.Statistical analysis of calculated percentage values was determined by ANOVA test, source of the difference was determined by Dunnet Post Hoc test.Whether there is a difference between the extremities was determined by Paired Sample t test. Result: Statistically significant difference (p 0.05).According to the difference in muscle activation between the dominant and nondominant extremities, there was a significant difference in the open-close movement with shoes for Vastus Lateralis muscle (p 0.05). In the BackLeg Curl movement, a significant difference was found between the right and left extremities of the Biceps Femoris and Gastrocnemius muscles (p 0.05). Conclusions: Finally, considering the number of repetitions of the SSASmovement for 15 seconds, a statistically significant difference was found between BPA and the other two equipment (p 0.05).As a result of the findings obtained, Dynamic Performance Shoes can be used as an alternative equipment although they create low activation compared to the other two equipment. Thanks to the balls in its base, it will be beneficial to use it in quickness training as it allows faster movements.