Alternatif sismik izolasyon cihazı (FPS) sürtünmeli sarkaç tipi deprem izolatörlerinin Bolu viyadüğünde uygulanabilirliğinin ve performanslarının araştırılması
The Applicability and performance of displacement of the friction pendulum system (FPS) which consist of alternative bearings for retrofit of the Bolu viaduct
- Tez No: 134383
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EREN M. UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
OZET. -*1 ¦'* Köprü ve viyadükler şiddetli depremlere karşı hassas yapılardık. Gijıhümü^de..*^ hatırı sayılır bir ilerleme olmasına rağmen, büyük şiddetli depremler^wetiecSr yıkımlara sahne olmuş birçok örnek karşımıza gelmektedir. Viyadük yapılarında Öncelikli hasar, kolonlarda (pilon) oluşabilen dönmeler sonucu köprü açıklıklarındaki çökmelerdir. Mühendislik uygulamalarında yapıların sismik dizaynı için düktü dizayn kavramı çok geniş kabullere dayanmakla beraber, köprü ve viyadükler için bu kabuller uygun olmayabilir. Ayrıca köprü ve viyadük yapılarının ayaklarında (pilon) sıklıkla görülen kesme dayanımı yetersizliği, bu yapı türünün göründüğü gibi esnek çalışmadığının bir göstergesidir. Bu sebeple bu tür yapıların depremlere karşı korunum çabalarının asıl odağı, taşıyıcı ayakların makul kesme değerlerinde kalabilmesi için taşınan yüklerin minimum seviyelere düşürülmesidir. Sismik izolasyon, mühendislik olarak mümkün olan alternatifler içinde en akla yatkın olan yöntemlerden biridir. Elastomerik kauçuk mesnetler (rubber bearing) ve sürtünme esaslı kayar bilyeli enerji sönümleyici izolatörler (friction pendulum system) temel olarak sismik izolasyon sistemlerinin tipik örnekleridir. Sismik izolatörler, yapının frekansını azaltmaktadırlar. Dolayısıyla, üst yapı rölatif olarak rijit kalabilmektedir. Şekil değiştirmeler daha çok izolatörlerde meydana gelmektedir. Frekansın küçülmesi ile ivme spektrumunun azalan bölgesine ulaşılmaktadır. Böylece yapıya etkiyen ivmeler küçülmekte ve tepkileri de buna bağlı olarak azalmaktadır. Bu çalışmada Bolu Viyadüğü'nün depreme karşı güçlendirilmesinde alternatif bir izolasyon cihazı olan Sürtünmeli Sarkaç Tipi Sismik İzolatörü'nün (Friction Pendulum System) uygulanabilirliği ve performansı, viyadük yapısının doğrusal olmayan dinamik analizi yapılarak incelenecektir. Elde edilen bulgular yorumlanıp, değerlendirmeler göz önüne alınacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY I Bridges and viaducts are vulnerable when subjected to severe earthquakes. Although considerable progress has been made in earthquake engineering towards'*'' the end of the century, catasrophic bridge failure examples are found wherever large- scale earthquakes attack. Damage of the bridge structures occour primarily in the piers, which may in turn result in collapse of the bridge spans. Although the ductility design concept has been widely accepted for seismic design of structures in engineering practice, this may not appropriate for bridges since they are short of structural redundancy in nature. Besides, ultimate strength design does not seem to work for bridge structures as often the piers are found to fail in shear rather than flexure. The effort on protection of bridges against earthquakes should therefore be focused on minimizing the forces to be carried by the piers, in particular the shears. Seismic isolation is conceivably one of the most promising alternatives in this regards. Isolation systems are basically typified into rubber bearings and sliding bearings. This type of systems rarely posses re-centering capability, except the Friction Pendulum Bearings (FPB) which, with curved sliding surfaces, can provide the isolated structures with restoring forces by gravity. The seismic isolators reduce frequency value of structures. Consequently, super-structure can remain relatively as a rigid building. Deformations will rather occur in isolators. Reduced zone of the acceleration spectrum is reached by means of frequency reduction. Thus, accelerations acting upon the structure and the related reactions decrease. In this study, the applicability and performance of displacement of the Friction Pendulum System which consists of alternative bearings for retrofit of the Bolu viaduct will be examined by non-linear dynamic analysis of viaduct structure. The results obtained will be commented on the output data.