Oryantalist resimlerde ötekinin temsili olarak Türk imgesi
Turkish image as the others represantation in oiantalist paintings
  1. Tez No: 778216
  2. Yazar: KİMRAY BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez, Oryantalist ressamların eserlerine konu olarak seçtikleri Türk/Osmanlı imgesini nasıl betimlediklerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Varlığı Doğu ile Batının varlığı kadar eskiye dayandırılabilecek Oryantalizm disiplini, temelde Doğu ve Batı dünyaları arasında hüküm sürdüğü düşünülen bir hâkimiyet mücadelesi ve çatışma üzerine kurulmuştur. Bugün kullanılan anlamda Oryantalizm/Şarkiyatçılık çalışmaları, başlangıçta Doğu ve İslam dünyasını keşfetme amaçlı akademik bir disiplin olarak ortaya çıksa da zamanla değişikliğe uğramış ve Oryantalistlerin seyahatnamelerdeki yazıları yanında yaptıkları resimlere de yansımıştır. Oryantalist resimler, önceleri batının doğuyu keşfetme aracı olarak kullanılsa da zaman içerisinde doğuya gitmeden ve doğuyu görmeden resimlerde“hayali bir doğu”imajı yaratılmıştır. Yaratılan hayali doğu içerisinde Oryantalist sanatçılar tarafından sosyal yaşam içerisinde sıklıkla ele alınan konuların başında gelen Türk imajı, sosyal bir gerçekliği temsil ederken sanatçıların bilinçaltı yaklaşımlarına bağlı olarak yeni bir gerçeklik olarak ortaya çıkmıştır. Batılı sanatçının kendi öznel tavırları üzerinden yaratılan bu imajlar, özne ve nesne ya da“merkez”ve“öteki”olarak iki farklı temsilin var olması üzerine inşa edilmiştir. Oryantalizmin söylem ve pratiğinin Türk imajı üzerinden ele alındığı bu konu öncelikle kavramsal açıdan ele alınmış daha sonra tespit edilen resimler irdelenmeye çalışılmıştır. Özellikle oryantalist resimlerde bir ötekileştirme olarak ele alınan ve tasvir edilen Türkler "Barbar/Korkunç, Tembel/aylak, Cahil, Müslüman, Şehvetli/kösnül olarak sınıflandırılmış ve Said'in örtük oryantalizm felsefi düşüncesi kapsamında analiz edilmiştir. Yapılan analizlerde Oryantalist resimler içerisinde tasvir edilen Türk imajının Batı'da olumsuz şekilde oluşmasına ve yerleşmesine neden olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis was conducted in order to investigate how Orientalist painters describe the Turkish/Ottoman image they chose as the subject of their works. The discipline of Orientalism, whose existence can be traced back as far as the existence of the East and the West, is basically based on a struggle for dominance and conflict that is thought to prevail between the East and West worlds. Although Orientalism/Orientalism studies, in the sense used today, initially emerged as an academic discipline to explore the East and the Islamic world, it has changed over time and is reflected in the paintings made by the Orientalists as well as their writings in their travel books. Although orientalist paintings were used as a tool for the west to discover the east, an“imaginary east”image was created in the paintings without going to the east and seeing the east over time. The Turkish image, which is one of the most frequently discussed topics in social life by Orientalist artists in the created imaginary east, has emerged as a new reality depending on the subconscious approaches of the artists while representing a social reality. These images, created through the subjective attitudes of the Western artist, are built on the existence of two different representations as subject and object or“center”and“other.”This issue, in which the discourse and practice of orientalism is handled through the Turkish image, was first discussed conceptually and later on. In particular, the Turks, who are treated and depicted as othering in orientalist paintings, are classified as "Barbarian/Terrible, Lazy/idle, Ignorant, Muslim, Sensual/Essentials and analyzed within the scope of Said's implicit orientalism philosophical thought. It is understood that the Turkish image depicted in orientalist paintings caused a negative formation and settlement in the West.