İşlem sırasında elektrokardiyografi kılavuzluğunda sol ventrikül leadi için uygun koroner sinüs yan dal seçiminin kardiyak resenkronizasyon tedavisine yanıta etkisinin araştırılması
Investigation of effect of coronary sinus side branch choice guided by intraoperative electrocardiography on cardiac resynchronizatoin therapy response
  1. Tez No: 778219
  2. Yazar: ABDULCEBBAR ŞİPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Kardiyak resenkronizasyon tedavisinin kalp yetersizliği hastalarında klinik iyileşme sağladığı, sol ventrikül sistolik fonksiyonunu düzelttiği ve sol ventrikül tersine yeniden şekillenme ile hastalığın ilerlemesini önlediği veya yavaşlattığı saptanmıştır. Fakat kardiyak resenkronizasyon tedavisinin umut verici etkilerine rağmen hastaların yaklaşık %30'u bu tedaviden klinik olarak fayda görmemektedir. Bunun önemli nedenlerinden biri sol ventrikül lead implantasyonu için uygun sol ventrikül segmentinin seçilememesidir. Çalışmamızda sol ventrikül leadinin implante edileceği yan dalın, işlem sırasında on iki derivasyonlu yüzeyel elektrokardiyografide QRS süresi göz önüne alınarak seçilmesinin klinik ve ekokardiyografik yararını araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Kasım 2014 ile Eylül 2015 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, aritmi polikliniğine başvuran ve güncel kılavuzlara uygun olarak KRT-D uygulanması kararı alınan, 42'si erkek (%52.5), 38'i kadın (%47.5) toplam 80 kalp yetersizliği hastası dahil edilmiştir. Koroner sinüs yan dal seçimi, KRT-D implantasyonu işlemi sırasında koroner sinüs yan dallarına sırasıyla sol leadin bırakılması sonrası çekilen yüzeyel elektrokardiyografideki QRS süresi göz önüne alınarak, en kısa QRS süresi saptanan yan dalda bırakılmasına göre yapılan hastalar ve standart KRT-D implantasyonu yapılan hastalar olarak iki guba ayrıldı. Hastaların implantasyon öncesi ve implantasyon sonrası 6. ayda transtorasik ekokardiyografik ölçümleri alındı, elektrokardiyografileri çekildi, rutin fizik muayeneleri yapıldı ve fonksiyonel kapasiteleri değerlendirildi. Kardiyak resenkronizasyon tedavisine yanıt; NYHA fonksiyonel sınıfta ≥1 iyileşme ve sol ventrikül sistol sonu volümünde >%15 azalma olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan iki gruptaki 80 hastanın 62' sinde (%77,5) resenkronizasyon tedavisine klinik (NYHA fonksiyonel sınıfında ≥1 iyileşme) ve ekokardiyografik yanıt (sol ventrikül sistol sonu volümünde >%15 azalma) alındı. Birinci grupta 34 (%85) ve ikinci grupta ise 28 (%70) hastada resenkronizasyon tedavisine cevap alındı. İki grubun işlem sonrası 6.
Özet (Çeviri)
Background: Cardiac resynchronization therapy provides clinical improvement, improves left ventricular systolic function and slows or prevent the progression of the disease due to reverse remodelling in heart failure patients. Despite the promising effects of cardiac resynchronization therapy, approximately 30% of patients do not benefit from this therapy clinically. Failure to select optimal left ventricle segment for lead implantation is one of the most important causes of unresponsiveness. In our study, we aimed to investigate the clinical and echocardiographic benefits of left ventricular lead implantation guided by intraoperative 12-lead surface electrocardiography. Methods: We included 80 [42 male (52.5%)] heart failure patients who successfully underwent CRT-D device implantation according to current guidelines, from November 2014 to September 2015. Patients were divided into two groups. In group 1, left ventricular lead placement was implanted within coronary sinus side branches using 12-lead electrocardiography and left ventricular pacing lead was implanted in areas with the shortest QRS duration. In group 2, patients underwent standard CRT-D procedure. Electrocardiography, echocardiography and functional status were evaluated and physical examination was performed before and 6 months after CRT implantation. Response to CRT-D was defined as a reduction of leftventricular end-systolic volume of >15 % and an improvement in NYHA class by ≥1. Results: 62 (77.5%) patients showed clinical (improvement in NYHA class by ≥1) and echocardiographic (reduction of LV end-systolic volume of ≥15 %) response to CRT. After six months of CRT, 34 (85%) and 28 patients (70%) were responders in group 1 and 2, respectively.