A literature review and content analysis on autonomous electric vehicles: Current state and projections for the future
Otonom elektrikli araçlar üzerine bir literatür taraması ve içerik analizi: Mevcut durum ve geleceğe yönelik tahminler
  1. Tez No: 778218
  2. Yazar: BILAL ABDULRAZZAQ OBAID OBAID
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET KORHAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, otonom elektrikli araç (EA) araştırmalarındaki son gelişmeler hakkında konu ile ilgili araştırmacı ve politika yapıcıların yanı sıra otomotiv endüstrisindeki mühendislere ve yöneticilere rehberlik sunmaktır. Bu amaçla yapılan çalışma ile paydaş teorisine dayanan kapsamlı bir literatür taraması ve içerik analizi gerçekleştirilmiş, otonom elektrikli araçların tasarımı, planlanması ve kontrolü hakkında kapsamlı bir analiz sunulmuştur. Bu bağlamda, çalışmanın ana araştırma soruları aşağıdaki gibi özetlenebilir:  Otonom EA'lar alanında yapılan araştırmaların tarihsel gelişimi nasıldır?  Hangi ülkeler otonom EA araştırmaları yürütmektedir, ilerlemeleri nasıldır ve bu alandaki yöntemsel uzmanlıkları nelerdir?  Şimdiye kadar hangi konular, ne zaman çalışılmıştır ve bu çalışmalarda hangi yöntemler kullanılmıştır?  Otonom EA'lar ile ilgili mevcut ve gelecekteki zorluklar nelerdir?
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to provide guidance to engineers and managers in automotive industry as well as researchers and policy makers involved in autonomous electric vehicles (EVs) about the recent developments in autonomous EV research. With this aim, we perform an extensive literature review and content analysis based on the stakeholder theory and provide a greater understanding of visualization, planning and control of autonomous electric vehicles. In this context, the main research questions of the present study can be summarized as the following:  How is the historical development of research in the field of autonomous EVs?  Which countries are involved in autonomous EV research, how are their progress and what is their methodological expertise on the field?  Which topics are studied, when are they studied and what type of methods are used to study them?  What are the current and future challanges regarding autonomous EVs?