Artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla desteklenmiş argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının öğrencilerin akademik başarılarına ve eleştirel düşünme becerilerine etkisi
The effect of argumentation-based science learning approach supported by augmented reality applications on students' academic achievement and critical thinking skills
- Tez No: 778220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KABATAŞ MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı; artırılmış gerçeklik (AG) uygulamalarıyla desteklenmiş Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme (ATBÖ) yaklaşımının sekizinci sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve eleştirel düşünme becerilerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılının güz yarıyılında, Kastamonu iline bağlı bir ilçede yer alan bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan sınıflardan ilkinde; ATBÖ yaklaşımına uygun etkinlikler yapılmış, ikincisinde; geleneksel yaklaşımla birlikte AG uygulamaları kullanılmış, üçüncüsünde ise ATBÖ yaklaşımı ve AG uygulamaları birlikte kullanılmıştır. Etkinlikler birbirini takip eden iki ünitede gerçekleştirilmiştir. Her iki ünitenin de başlangıcında ve sonunda grupların fen başarılarını belirlemek ve karşılaştırmak amacıyla Ünite Tabanlı Akademik Başarı Testleri (ÜTABT) ve eleştirel düşünme becerilerini belirlemek için Eleştirel Düşünme Testi (EDT) ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Uygulamaların sonunda üç gruptan da farklı başarı seviyelerinde olan dört öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler analiz edilerek tema ve kodlar oluşturulmuştur. Nicel verilerin sonuçlarına göre; sadece ATBÖ yaklaşımının kullanıldığı Deney A grubu ile sadece AG uygulamalarının kullanıldığı Deney B grubu arasında akademik başarı ve eleştirel düşünme testlerinde Deney A grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır. AG uygulamalarıyla desteklenmiş ATBÖ yaklaşımının kullanıldığı Deney C grubu ile sadece AG uygulamalarının kullanıldığı Deney B grubu arasında her iki testte de Deney C grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır. Deney A ve Deney C grupları arasında ise akademik başarı ve eleştirel düşünme açısından anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Ancak bu gruplar arasında etki büyüklüğü hesaplanmış ve AG uygulamalarıyla birlikte ATBÖ yaklaşımının kullanılmasının akademik başarı ve eleştirel düşünme becerilerini orta düzeyde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca, yapılan görüşmelerle hem ATBÖ hem de AG uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarını artırmanın yanında motivasyonlarına ve eleştirel düşünme becerilerine pozitif etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of Argumentation-Based Inquiry (ABI) Approach supported by augmented reality (AR) applications on the academic achievement and critical thinking skills of eighth grade students. Mixed method was used in the study. The study was conducted in the fall semester of the 2021-2022 academic year in a secondary school in a district of Kastamonu province. For the first of the classes participating in the study, activities were carried out in accordance with the ABI approach; for the second, augmented reality applications were used using the traditional approach, and for the third one, ABI approach and augmented reality applications were used together. The activities were carried out in two consecutive units. At the beginning and end of both units, Unit-Based Academic Achievement Tests were used to determine and compare the science achievement of the groups and Critical Thinking Test was used as a measurement tool to determine their critical thinking skills. The data obtained were analyzed using the SPSS program. At the end of the applications, semi-structured interviews were conducted with four students at different achievement levels from the three groups. The interviews were analyzed and themes and codes were created. According to the results of the quantitative data, there was a statistically significant difference between Experimental Group A, in which only ABI approach was used, and Experimental Group B, in which only augmented reality applications were used, in favor of Experimental Group A in academic achievement and critical thinking tests. There was a statistically significant difference between Experimental C group, in which the ABI approach supported by augmented reality applications was used, and Experimental B group, in which only augmented reality applications were used, in favor of Experimental C group in both tests. There was no significant difference between Experimental A and Experimental C groups in terms of academic achievement and critical thinking. However, the effect size was calculated between these groups and it was determined that the use of ABI approach with augmented reality applications moderately affected academic achievement and critical thinking skills. In addition, it was determined through interviews that both ABI and Augmented reality applications had a positive effect on students' motivation and critical thinking skills as well as increasing their academic achievement.