Artırılmış gerçeklik uygulamaları ile desteklenen argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının ortaokul öğrencilerinin ünite tabanlı başarılarına ve yaratıcı düşünme becerilerine etkisi
The effect of argumentation-based science learning approach supported by augmented reality applications on secondary school students' unit-based achievement and creative thinking skills
- Tez No: 933804
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA KABATAŞ MEMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı; artırılmış gerçeklik (AG) uygulamalarıyla desteklenmiş Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme (ATBÖ) yaklaşımının altıncı sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve yaratıcı düşünme becerilerine etkisini araştırmaktır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Çalışma 2021-2022 eğitim öğretim yılının güz yarıyılında, Kastamonu ilinde yer alan bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada biri kontrol, üçü deney grubu olmak üzere gruplar rastgele olarak seçilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Kontrol grubunda müfredat temelli eğitim yürütülürken, Deney A grubunda AG uygulamaları ile desteklenen ATBÖ yaklaşımı ile Deney B grubunda ATBÖ yaklaşımı ile, Deney C grubunda ise AG uygulamaları ile konular işlenmiştir. Öğretim uygulamaları 'Vücudumuzdaki Sistemler' ünitesi kapsamında yürütülmüştür. Ünitenin de başlangıcında ve sonunda grupların fen bilimleri dersi akademik başarılarını belirlemek ve karşılaştırmak amacıyla Ünite Tabanlı Akademik Başarı Testleri (ÜTABT) ve yaratıcı düşünme becerilerini belirlemek için Bilimsel Yaratıcılık Ölçeği (BYÖ) ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Uygulamaların sonunda dört gruptan da farklı başarı seviyelerinde olan üç öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler analiz edilerek tema ve kodlar oluşturulmuştur. Nicel verilerin sonuçlarına göre AG uygulamalarıyla desteklenmiş ATBÖ yaklaşımının kullanıldığı Deney A grubunun diğer gruplara göre anlamlı farklılaştığı, daha başarılı olduğu ve yaratıcı düşünme beceri testi puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte Deney B ve Deney C gruplarının da ÜTBAT ve BYÖ sonuçları da deney grupları lehine anlamlı farklı çıkmıştır. Ayrıca, yapılan görüşmelerle hem ATBÖ hem de AG uygulamalarının öğrencilerin akademik başarılarını artırmanın yanında yaratıcı düşünme becerilerine pozitif etki ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of rgumentation-Based Inquiry (ABI) approach supported by augmented reality (AR) applications on sixth grade students' academic achievement and creative thinking skills. Mixed method was used in the study. The study was conducted in the autumn semester of the 2021-2022 academic year in a secondary school in Kastamonu province. In the study, one control group and three experimental groups were randomly selected. No intervention was made to the control group. While curriculum-based education was carried out in the control group, the subjects were taught with the ABI approach supported by AR applications in the Experimental A group, with the ABI approach in the Experimental B group, and with AR applications in the Experimental C group. Teaching practices were carried out within the scope of the unit 'Systems in Our Body'. At the beginning and end of the unit, Unit Based Academic Achievement Tests (UBATT) were used to determine and compare the academic achievement of the groups in science course and Scientific Creativity Scale (SCS) was used as a measurement tool to determine their creative thinking skills. The data obtained were analysed in SPSS software. At the end of the applications, semi-structured interviews were conducted with three students at different achievement levels from the four groups. The interviews were analysed and themes and codes were created. According to the results of the quantitative data, it was determined that the Experiment A group, in which the ABI approach supported by AR applications was used, differed significantly from the other groups, was more successful and had higher creative thinking skill test scores. In addition, the results of Experimental B and Experimental C groups were significantly different in favour of the experimental groups. In addition, it was determined through interviews that both ABI and AR practices had a positive effect on students' creative thinking skills as well as increasing their academic achievement.