Genel kolluk kuvveti olan jandarmanın doğal afetlerdeki önemi: Bozkurt sel felaketi örneği
The importance of the general lawn power at natural disasters: Case study at Bozkurt flood disaster
- Tez No: 778223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Doğal veya insan kaynaklı oluşan afetler, meydana geldiği toplum üzerinde derin izler bırakmaktadır. Afet sonucunda yaşanan can ve mal kayıplarının yanı sıra afetler toplum üzerinde; kültürel, kamusal ve sosyal alanda büyük bir tehdit oluşturarak aşılması güç problemlere neden olmaktadır. Ülkemizde yaşanan bu felaketlerin tamamen önüne geçilmesi mümkün olmamakla birlikte afet ile birlikte oluşabilecek tehdidin en az kayıpla atlatılması hususunda genel kolluk kuvveti olan jandarmanın önemi bir kez daha gün yüzüne çıkmaktadır. Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de silahlı kuvvetler ve kolluk kuvvetleri afet yönetiminde doğal aktörlerdir. Hiç kuşku yoktur ki genel kolluk kuvveti olan jandarma bu önemli görevi yerine getirirken krizi başarılı bir şekilde yöneterek, güç ve zor şartlarda başarılı bir şekilde görev yaptığını, zor günlerde halkının hizmetinde olduğunu her zaman göstermiştir. Bu tez çalışmasında; kapsamlı herhangi bir afet yönetimi sırasında, afet öncesi, afet esnasında ve afet sonrasında genel kolluk kuvveti olan Jandarma Genel Komutanlığı'nın gerçekleştirdiği ve olağanüstü özveri gerektiren çalışmaları özelinde afet süreci ve bu sürecin yönetim yapısı incelenmiştir. Çalışmanın amacı, kapsamlı bir afet yönetiminin her aşamasında farklı görevler üstlenen Jandarma Genel Komutanlığının operasyon öncesi, operasyon sırası ve operasyon sonrasında yaptığı çalışmaları örneklerle anlatarak, Jandarma Genel Komutanlığının afet yönetimindeki yerini tespit etmektir. Yapılan bu çalışmada, Bozkurt sel afeti, Jandarma Genel Komutanlığının doğal afetlerde örgütlenmesi, doğal afetler için eğitim ve teçhizatının nasıl olması gerektiği, doğal afetlerde faaliyet evreleri ve ilkeleri konusunda geleceğe yönelik planlama ve çalışmalara ışık tutması açısından örnek teşkil etmektedir. Bu faaliyet aşamalarına göre yapılacak her türlü yardım faaliyetinin aşama aşama nasıl yapılması gerektiği belirtilmiştir. Tez konusunun kuramsal çerçevesini oluşturmak amacı ile literatür taraması yapılmış,“kriz ve afet yönetimi”,“ulus devlet ve kavramları”,“genel kolluk”,“jandarma ve doğal afetler”ile bunların unsurları açıklanarak tarihsel gelişim süreci birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural or man-made disasters leave deep traces on the society in which they occur. In addition to the loss of life and property as a result of the disaster, disasters affect the society; It creates a great threat in the cultural, public and social sphere, causing insurmountable problems. Although it is not possible to completely prevent these disasters in our country, the importance of the gendarmerie, which is the general law enforcement force, in overcoming the threat that may occur with the disaster with the least loss, comes to light once again. There is no doubt that the gendarmerie, which is the general law enforcement force, has successfully managed the crisis, while performing this important task, and has shown that it is at the service of its people in difficult and difficult conditions. In this thesis study; During a comprehensive disaster management, the disaster process and the management structure of this process have been examined, in particular the work of the Gendarmerie General Command, which is the general law enforcement force, which requires extraordinary dedication. The aim of the study is to provide a better understanding of the place of the Gendarmerie General Command in disaster management by explaining with examples the work of the Gendarmerie General Command, which has various responsibilities at every stage of a comprehensive disaster management, before, during and after the disaster. With this thesis prepared, the organization of the Gendarmerie General Command in natural disasters, how its training and equipment should be for natural disasters, the phases of activity in natural disasters and the principles of all kinds of aid operations to be carried out according to these activity phases, in terms of shedding light on the planning and studies to be done from now on. Bozkurt flood disaster is shown as an example. In order to create the theoretical framework of the thesis topic, literature review was made,“crisis and disaster management”,“nation state and its concepts”,“general law enforcement”,“gendarmerie and natural disasters”and their elements were explained and the historical development process was discussed together.