Monitoring and improvement of machining process of carbon fiber reinforced polymer materials
Karbon fiber takviyeli polimer malzemelerin işleme sürecinin izlenmesi ve iyileştirilmesi
- Tez No: 778248
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİ TANER TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Karbon fiber takviyeli plastik (CFRP) malzemeleri, yüksek kuvvet-ağırlık oranı ve mükemmel performans özellikleri nedeniyle çeşitli uygulamalarda yaygın olarak kullanılan önemli bir ileri malzeme sınıfıdır. CFRP'nin işleme işlemi, bu malzemeleri şekillendirme ve bitirme için esastır ve iyi sonuçlar elde etmek için özel araçlar ve teknikler gerektirir. CFRP'nin etkili işlemesi, bitirilen ürünlerin kalitesi ve performansını sağlamak, aynı zamanda üretim maliyetlerini azaltmak ve verimliliği artırmak için önemlidir. Bu çalışmada, hava toplarından oluşan toz üretimi ve tozun varlığını azaltmak ve emiş performansını iyileştirmek için vakum sistemine kadar CFRP işleme çeşitli yönleri incelenmektedir. İşleme parametrelerinin ve bu parametrelerin son ürün kalitesine etkisi araştırılır ve son ürün kalitesi ile seçilen parametreler arasındaki ilişki izlenir ve CFRP delme işleminin işleme kalitesini değerlendirmede yararlı bir yaklaşım olan görüntü işleme modeli geliştirilmiştir. Bu model, delinen deliklerin yüzey bitişi ve boyutsal doğruluğunun otomatik olarak incelenmesine ve değerlendirilmesine olanak sağlar. CFRP malzemelerinin ve bu malzemelerin etkili işleme işlemlerinin önemi asla vurgulanamaz ve görüntü işleme kalite değerlendirme için kullanımının, işleme işlemini optimize etmek ve yüksek kaliteli sonuçlar elde etmek için önemli bir araç olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Carbon fiber reinforced plastic (CFRP) materials are an important class of advanced materials that are used in various applications due to their high strength-to-weight ratio and excellent performance characteristics. The machining of CFRP is an essential process for shaping and finishing these materials, and it requires specialized tools and techniques to achieve good results. Effective machining of CFRP is crucial for ensuring the quality and performance of the finished products, as well as for reducing production costs and increasing efficiency. In this study, different aspects of CFRP machining from airborne dust generation and vacuuming system to reduce the presence of dust and improve the suction performance to parameter selection for drilling and edge trimming operations for machining perfection is examined. Machining parameter and their effect on final product quality is investigated to oversee the correlation between final product quality and the selected parameters. Furthermore, image processing model which is a useful approach for assessing the machining quality of drilling CFRP, as it allows for the automatic inspection and analysis of the surface finish and dimensional accuracy of the drilled holes is developed. The importance of CFRP materials and the effective machining process of these materials cannot be overstated, and the use of image processing for quality assessment is proven to be an important tool for optimizing the machining process and achieving high-quality results.