Artırılmış gerçeklik tabanlı sosyal medya reklamlarının etkilerinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on determining the effects of augmented reality based social media advertising
  1. Tez No: 778253
  2. Yazar: EMRAH BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECİP SERDAR SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Son zamanlarda reklamcıkta etkisinden söz edilebilecek kavramlardan biri artırılmış gerçekliktir. Ancak literatürde ağırlıklı olarak artırılmış gerçeklik teknolojisinin teknik boyutu ile ilgili yönleri ele alınmış ve insan-teknoloji etkileşimi boyutu üzerinde yeterince durulmamıştır. Bu çalışmada bugüne dek üzerinde çok fazla durulmayan etkileşim boyutu ele alınmıştır. Bu amaçla, ülkemizde ve dünyada en fazla kullanılan sosyal medya mecralarından biri olan Instagram mecra olarak seçilmiş ve araştırmaya özgü olarak tasarlanan görsel bir Instagram postu şeklinde tasarlanmıştır. Yine araştırmaya özgü olarak tasarlanan web sayfasında katılımcıların ilk olarak Instagram postu şeklinde hazırlanan görsel aracılığı ile artırılmış gerçeklik uygulamasını deneyimlemeleri ve sonrasında çevrimiçi ankete yanıt vermeleri istenmiştir. Bu bağlamda artırılmış gerçeklik ile zenginleştirilmiş kullanıcı deneyiminin(hedonik kalite, estetik kalite, pragmatik kalite) kullanıcı tatmini ve davranışsal niyetler üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Bulgular, kullanıcı deneyiminin alt boyutları olan hedonik kalite, estetik kalite ve pragmatik kalitenin her birinin kullanıcı tatmini ve davranışsal niyetler olan satın alma niyeti ve sosyal medyada paylaşım niyeti üzerinde farklı etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the concepts that can be talked about in advertising recently is augmented reality. However, in the literature, the technical aspects of augmented reality technology have been discussed and the human-technology interaction dimension has not been sufficiently emphasized. In this study, the interaction dimension, which has not been emphasized much until now, is discussed. For this purpose, Instagram, one of the most used social media channels in our country and in the world, was chosen as a medium and designed as a visual Instagram post designed specifically for research. Again, on the web page designed specifically for the research, the participants were first asked to experience the augmented reality application through the visual prepared in the form of an Instagram post, and then to respond to the online questionnaire. In this context, the effects of augmented reality enriched user experience (hedonic quality, aesthetic quality, pragmatic quality) on user satisfaction and behavioral intentions were examined. The findings show that each of the sub-dimensions of user experience, hedonic quality, aesthetic quality, and pragmatic quality, have different effects on user satisfaction and behavioral intentions, namely purchase intention and intention to share on social media.