Sigara içen genç yetişkinlerde modifiye sigara değerlendirme anketinin Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Validity and reliability study of the Turkish version of the modified cigarette evaluation questionnaire in young adult smokers
- Tez No: 778254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CAMCIOĞLU YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamız, sigara içen genç yetişkinlerde“Modified Cigarette Evaluation Questionnaire (mCEQ)”anketini Türkçe'ye çevirmek ve Türkçe versiyonunun (Modifiye Sigara Değerlendirme Anketi-mSDA) geçerlilik ve güvenilirliğini incelemek amacıyla yapılmıştır. mSDA, Türk kültürü ve dili dikkate alınarak literatürde belirtilen aşamalar ile Türkçe'ye çevrildi. Türkçe versiyonunun anlaşılırlığı 20 kişilik pilot örneklem grubu ile değerlendirildi. Çalışmaya Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde okuyan, dâhil edilme kriterlerine uyan ve çalışmaya katılmaya gönüllü 141 (21.07± 1.86, 72E/69K) öğrenci dâhil edildi. Katılımcılardan demografik ve klinik bilgilerin sorgulandığı değerlendirme formunu, mSDA'yı ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testini (FNBT) doldurmaları istendi. Katılımcılardan ilk değerlendirmeden 3 gün sonra mSDA'yı tekrar doldurmaları istendi. mSDA'nın iç tutarlılığı Cronbach α katsayısı kullanılarak hesaplandı. Test-retest analizi sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) hesaplanarak ve geçerlilik, mSDA'nın alt bölümleri ve FNBT puanı arasındaki Spearman Korelasyon katsayısı hesaplanarak değerlendirildi. Anketin genel iç tutarlılık katsayısı Cronbach α=0.832 bulundu. Sigara memnuniyeti, psikolojik ödül algısı, sigara isteksizliği, solunum yollarından dumanın geçiş hissi, sigarayı azaltma alt bölümlerine ait Cronbach α değerleri sırasıyla; 0.890, 0.861, 0.833, 0.782, 0.694 bulundu. ICC değerleri soru bazında 0.694-0.854 arasında, alt bölümlere ait ICC değerleri 0.694-0.890 arasında bulundu.
Özet (Çeviri)
Our study was conducted to translate the“Modified Cigarette Evaluation Questionnaire (mCEQ)”into Turkish and to examine the validity and reliability of the Turkish version (mSDA) in young adult smokers. mCEQ translated into the Turkish with the stages indicated in literature, taking into account the Turkish culture and language. Comprehensibility of Turkish translation evaluated with a sample group of 20 people. 141 (21.07± 1.86, 72M/69F) students being educated at Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Health Sciences, who met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study, were included. The participants were asked to fill out an assessment form in which demographic and clinical information was questioned, mCEQ and Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT). Participants were asked to fill out the mCEQ again 3 days after the initial assessment. Internal consistency was calculated using Cronbach's α coefficient. Test-retest analysis was evaluated by calculating the intraclass correlation coefficient (ICC) and validity was evaluated by calculating the Spearman Correlation coefficient between the mCEQ subdivisions and FNBT score. The general internal consistency coefficient of the questionnaire was found as Cronbach α=0.832. The Cronbach α values of the subdivision of Smoking Satisfaction, Psychological Reward, Aversion, Enjoyment of Respiratory Tract Sensations, and Craving Reduction were found 0.890, 0.861, 0.833, 0.782, 0.694; respectively. ICC values were found to be between 0.69-0.85 on a question basis, and between 0.69-0.89 for the subsections.