Çift taraflı posterior mandibulada alveolar kret yetersizliğinde kemik greft materyalleri ile augmentasyonun klinik ve radyolojik olarak karşılıklı değerlendirilmesi: Randomize kontrollü çalışma
Clinical and radiological evaluation using bone graft materials in augmentation of alveolar bone deficiency in bilateral posterior mandible: a randomized controlled study
  1. Tez No: 778252
  2. Yazar: SELİN KENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN GÜNBAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Tedavisi hekimler açısından zorlayıcı olan ve tedavi sonuçları tahmin edilemeyen atrofik mandibulanın augmentasyonunda, yeni tanıtılan“dekopmresyon tekniği”ile birlikte kullanılan farklı greft materyallerinin etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na başvurmuş, çift taraflı mandibular posterior dişsiz sahada implant uygulaması için vertikal yönde yeterli kemik yüksekliğine sahip, horizontal yönde yetersiz kemik genişliğine sahip 20 hasta ile yürütülmüştür. Bu prospektif çalışmada, dekompresyon tekniği kullanılarak bir tarafta enjekte edilebilir trombositten zengin fibrin (E-TZF) ile karıştırılan alloplastik kemik greft materyali (test grubu), bir tarafta ise ksenogreft (kontrol grubu) ile augmentasyon gerçekleştirilmiştir. Buna göre çalışmamızda gruplar arasındaki postoperatif 7 gün boyunca ağrı, ödem, yumuşak doku iyileşmesi ve postoperatif 6. ayda elde edilen horizontal yöndeki kemik kazanımı değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve R (software, version 4.0.2, package: nparLD) paket programları kullanılarak yapılmıştır. Tüm analizlerde anlamlılık düzeyi p0,05). Sonuç: Bu çalışma doğrultusunda dekompresyon tekniği kullanılarak E-TZF ile karıştırılan alloplastik kemik greft materyalinin, postoperatif ağrı ve ödem düzeyini azalttığı, yumuşak doku iyileşmesini hızlandırdığı görülmüştür. Horizontal kemik kazanımı yönünden ksenogreft ve E-TZF + alloplastik kemik greft materyali karşılaştırıldığında benzer sonuçlar elde edilmiştir. E-TZF + alloplastik kemik greft materyalinin ksenogrefte alternatif olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. İleride farklı greft materyallerinin kullanıldığı ve daha fazla sayıda hasta grubunun yer aldığı klinik çalışmalarla desteklenmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate the effectiveness of different graft materials using with the newly introduced“decompression technique”in the augmentation of the atrophic mandible that treatment is challenging for physicians and its treatment outcomes can not be predicted. Material and Method: Our study was carried out with 20 patients who had sufficient bone height in the vertical direction and insufficient bone width in the horizontal direction for implant application in the bilateral mandibular posterior edentulous area, in Ege University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery. In this prospective study, augmentation was performed with alloplastic bone graft material mixed with injectable platelet-rich fibrin (i-PRF) on one side (test group) and xenograft (control group) on the other side using the decompression technique. Accordingly, postoperative pain, edema, soft tissue healing were evaluated during postoperative 7 days. Also, bone gain in the horizontal direction obtained between the groups were evaluated at the postoperatively 6th month. Statistical analysis were performed using IBM SPSS Statistics 25.0 (IBM SPSS Statistics for Windows, Version 25.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and R (software, version 4.0.2, package: nparLD) package programs. The level of significance was determined as p0.05). Conclusion: In this study, it was observed that alloplastic bone graft material mixed with i-PRF using the decompression technique reduced the level of postoperative pain and edema, and accelerated soft tissue healing. Similar results were obtained in horizontal bone gain between the study groups using xenograft and i-PRF + alloplastic bone graft material. It is thought that i-PRF + alloplastic bone graft material can be used as an alternative to xenograft. Further studies are needed to support the clinical findings of our study, with different graft materials and with more patient groups.