Kültürel hafızanın hatırlatıcısı olarak etnografik Türk belgeselleri
Ethnographic Turkish documentaries as reminders of cultural memory
- Tez No: 778256
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEVRİM İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, etnografik ve kültürel ögeler içeren yedi belgesel filmin çözümlenmesi ile etnografik belgesellerin kültür aktarımına ilişkin tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu maksatla, üç bölümden oluşan bir araştırma tasarlanmıştır. Birinci bölüm kültür ve sinema konularına, ikinci bölüm toplumsal bellek ve etnografya konularına ayrılmıştır. Üçüncü bölümde araştırma yöntemine ve filmlerin incelemesine yer verilmiştir. Burada, etnografik belgesellerin sanat ürünü olmasının yanında, içerdiği etnografik unsurlar nedeniyle aynı zamanda kültürel aktarım aracı olduğu görüşü savunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise etnografik belgesellerin nasıl sınıflandırılacağına ilişkin niteliksel bir çözümleme yürütülmüştür. Bu araştırmada örneklem olarak seçilen yedi film, Karl G. Heider'in etnografik film çözümleme tablosu üzerinden içerik analizi yapılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular ışığında etnografik belgesellerin kültür aktarımında ve toplumsal belleğin sürekliliğinin sağlanmasındaki rolü ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the discussions on the cultural transfer of ethnographic documentaries by analyzing seven documentary films containing ethnographic and cultural elements. For this purpose, a research consisting of three parts was designed. The first part is devoted to culture and cinema, the second part is to social memory and ethnography. In the third part, the research method and the analysis of the films are given. Here, it is argued that ethnographic documentaries are not only works of art but also a means of cultural transmission due to the ethnographic elements they contain. In the second part of the study, a qualitative analysis was carried out on how to classify ethnographic documentaries. In this study, seven films selected as samples were analyzed by making content analysis over Karl G. Heider's ethnographic film analysis table. In the light of the findings, the role of ethnographic documentaries in the transmission of culture and the continuity of social memory has been revealed.