Üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ile çocukluk çağı travma ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between attachment styles and childhood trauma and anxiety levels in university students
- Tez No: 778271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZLEM MESTÇİOĞLU GÖKMOĞOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde bağlanma stilleri ile çocukluk çağı travma ve kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca bu değişkenlerin belirli sosyodemografik değişkenler ile ilişkisine bakılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 18-35 yaş arası lisans ve yüksek lisans öğrencileri oluşturmaktadır. YÖK'ten edinilen sayılara göre 2019-2020 lisans ve yüksek lisans toplam 4.865.927 üniversite öğrencisi olduğu belirtilmektedir. Yapılacak araştırmanın örneklemini, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 384 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın veri toplama araçlarını; araştırmacı tarafından oluşturulmuş katılımcıların kişisel bilgilerine dair soruların yer aldığı 'Sosyodemografik Bilgi Formu', 'Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri', 'Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği', 'Beck Anksiyete Ölçeği' oluşturmuştur. Araştırma verilerinin istatiksel analizi IBM SPSS V26.0 programı ile yapılmıştır. Analiz çalışmasında Kolmogorov-Smirnov ve One-way ANOVA testlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine the relationship between attachment styles and childhood trauma and anxiety levels in university students. Furthermore, the link between these factors and specific sociodemographic variables was also investigated. The sample of the study contains of undergraduate and graduate students between the ages of 18-35 living in Turkey. According to the numbers obtained from YÖK, it is stated that there are a total of 4,865,927 undergraduate and graduate university students in 2019-2020. The convenience sampling approach was used to choose 384 university students as the sample for the study. The researcher designed the 'Sociodemographic Information Form,' 'Experiences in Close Relationships Inventory,' 'Childhood Traumas Scale,' and 'Beck Anxiety Scale,' all of which included questions about the participants' personal information. The IBM SPSS V26.0 application was used to do statistical analysis on the research data. The data was analyzed using the Kolmogorov-Smirnov test. When comparing the means of two separate groups, the independent sample t-test was used, and when comparing more than two independent groups, the“One-way”ANOVA test result was used.