Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları ve bağlanma biçiminin obsesif kompulsif belirtileri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of childhood trauma and attachment type and obsessive compulsory symptoms in university students
  1. Tez No: 801483
  2. Yazar: BUSENUR GÜLCAN SEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada da üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları ve bağlanma biçiminin obsesif kompulsif belirtileri ile ı̇lişkisinin ı̇ncelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya %49,8'i kadın (n=202) ve % 50,2'si (n=204) erkek olmak üzere 406 üniversite öğrencisi dahil edilmiştir. Araştırma verilerinin elde edilmesinde Sosyodemografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği, Obsesif İnanışlar Ölçeği ve Vancouver Obsesif - Kompulsif Envanter kullanılmıştır. Veriler SPSS 26.0 programı yardımıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study was aimed to examine the relationship between childhood traumas and attachment style and obsessive-compulsive symptoms in university students. 406 university students, 49.8% female (n=202) and 50.2% male (n=204), were included in the study. Sociodemographic Information Form, Childhood Trauma Scale, Adult Attachment Style Scale, Obsessive Beliefs Scale and Vancouver Obsessive - Compulsive Inventory were used to obtain research data. The data were evaluated with the help of SPSS 26.0 program.