Duygu düzenleme güçlüğü, çocukluk çağı travmaları, empati ve bağlanma stillerinin sosyal kaygı düzeyleriyle ilişkilerinin incelenmesi
Examination of the relationship of emotion regulation difficulty, childhood trauma, empathy and attachment styles with social anxiety
- Tez No: 705386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerde duygu düzenleme güçlüğü, çocukluk çağı travmaları, empati ve bağlanma stillerinin sosyal kaygı düzeyleriyle arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemi 18-50 yaş arası 243'ü kadın (%60,4) ve 159'u erkek (%39,6) olmak üzere 402 kişiden oluşmaktadır. Örneklemin yaş ortalaması 21,28 ve standart sapması 3,11'dir. Katılımcılara doldurmaları üzere Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form, Toronto Empati Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği verilmiştir. Analizler sonucunda kadınların genel sosyal, kaygı, sosyal kaygı ve sosyal kaçınma puanlarının erkeklerden yüksek olduğu; üç değişkenin de duygu düzenleme, kaygılı-kararsız bağlanma, çocukluk çağı travmaları (toplan puan), duygusal istismar, duygusal ihmal ve fiziksel ihmal ile aralarında pozitif yönlü ancak güvenli bağlanma ile aralarında negatif bir ilişki olduğu; genel sosyal kaygı, sosyal kaygı ve sosyal kaçınma düzeyi yüksek grupta olan bireylerin duygu düzenleme güçlüğü, kaygılı-kararsız bağlanma, çocukluk çağı travmaları (toplan puan), duygusal istismar ve duygusal ihmal puanlarının düşük grupta olan bireylere göre daha yüksek ancak genel sosyal kaygı, sosyal kaygı ve sosyal kaçınma düzeyi yüksek grupta olan bireylerin güvenli bağlanma puanlarının düşük grupta olan bireylere göre daha düşük olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonucuna göre ise kaygılı-kararsız bağlanma puanları genel sosyal kaygıyı istatistiksel açıdan anlamlı olarak %10, sosyal kaygıyı %11 ve sosyal kaçınmayı %8 düzeyinde yordamaktadır. Modele güvenli bağlanma eklendiğinde güvenli bağlanma ve kaygılı-kararsız bağlanma puanları genel sosyal kaygıyı istatistiksel açıdan anlamlı olarak %13, sosyal kaygıyı %13 ve sosyal kaçınmayı %11 düzeyinde yordamaktadır. Modele son olarak duygu düzenleme güçlüğü eklendiğinde ise üç değişken birlikte genel sosyal kaygıyı %15, sosyal kaygıyı %16 ve sosyal kaçınmayı %13 düzeyinde yordamaktadır. Sonuç olarak, bireylerde ilk önce gelişim gösteren bağlanma stillerinin sonraki yıllarda gelişim göstermeye başlayan duygu düzenleme becerisinin sekteye uğraması halinde ortaya çıkan duygu düzenleme güçlüğüyle birlikte genel sosyal kaygı, sosyal kaygı ve sosyal kaçınmayı önemli sayılabilecek düzeyde açıkladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emotional regulation difficulties, childhood traumas, empathy and attachment styles, and general social anxiety, social anxiety and social avoidance in university students. The sample of the study consists of 402 people between the ages of 18-50 to be 243 women (60.4%) and 159 men (39.6%). The mean age of the sample is 21.28 and its standard deviation is 3.11. The participants were given the Difficulty of Emotion Regulation Scale-Short Form, Toronto Empathy Scale, Three Dimensional Attachment Styles Scale, Childhood Trauma Scale and Liebowitz Social Anxiety Scale to fill in. As a result of the analysis, it was concluded that women's general social anxiety, social anxiety and social avoidance scores were higher than men; while all three variables have a positive relationship with emotion regulation, anxious-unstable attachment, childhood traumas (total score), emotional abuse, emotional neglect, and physical neglect, there is a negative relationship between them and secure attachment; individuals with general anxiety, social anxiety and social avoidance behaviors had higher scores for emotional regulation difficulties, anxious-indecisive attachment, childhood traumas (total score), emotional abuse, and emotional neglect than those without general social anxiety, social anxiety and social avoidance behavior. In addition, it was concluded that individuals with general social anxiety, social anxiety and social avoidance behavior had higher scores for emotion regulation difficultie, anxious-indecisive attachment, childhood trauma (total score), emotional abuse, and emotional neglect, while their secure attachment scores were lower than those. According to the results of the hierarchical regression analysis, the anxious-indecisive attachment scores statistically significantly predicted general social anxiety at the level of 10%, social anxiety at 11% and social avoidance at the level of 8%. When secure attachment is added to the model, secure attachment and anxious-indecisive attachment scores significantly predict general social anxiety at 13%, social anxiety at 13% and social avoidance at 11%. Finally, when emotion regulation difficulty is added to the model, three variables together predict general social anxiety at 15%, social anxiety at 16% and social avoidance at 13%. In conclusion, it is seen that attachment styles and difficulty in emotion regulation together explain general social anxiety, social anxiety and social avoidance at a considerable level.