Investigation of possible interaction between ARID3A, ARID3B, lncRNAs MALAT1 and NORAD in non-small cell lung cancer (NSCLC)
Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK) ARID3A, ARID3B, lncRNA'lar MALAT1 ve NORAD arasındaki olası etkileşimin araştırılması
- Tez No: 778283
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABU SHAMEEM MD. SAADAT KHANDAKAR, PROF. DR. SİBEL OĞUZKAN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Akciğer kanseri, kötü prognoz ile kanserle ilgili ölümlerin başlıca nedenidir. Erken tanı ve etkili tedavi stratejileri, hayatta kalma çabalarının anahtarlarıdır. Küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK), tüm akciğer kanserlerinin yaklaşık %85'ini oluşturur. Uzun kodlamayan RNA'lar (lncRNA'lar) birçok biyolojik süreçte önemli roller oynamaktadır. Uzun kodlamayan RNA'lar Düzensizlikleri, karsinojeneze neden olmakla beraber çeşitli kanser türlerinde önemli terapötik hedefler olabilecek yolları etkileyebilir. Uzun kodlamayan RNA'lar grubuna ait olan MALAT1 (Metastazla İlişkili Akciğer Adenokarsinom Transkirip1) ve NORAD (DNA Hasarı Cevabı Sırasında Aktive Olan Bir Uzun Kodlamayan RNA) düzensizliği, KHDAK'inde neoplastik başlatma, ilerleme, metastaz, tümör anjiyogenezi, kemorezistans ve genomik instabiliteye yol açmaktadır. Hem MALAT1 hem de NORAD, transkripsiyon faktörü E2F1'in ekspresyonunu doğrudan düzenledikleri için hücre döngüsü ilerlemesi açısından önemlidir. P53 hedef genlerinin ifadesinin, p53 promotör aktivitesini baskılayarak, ardından hücre döngüsü ilerlemesini takip ederek, MALAT1 tarafından etkilendiği ve NORAD'ın dolaylı olarak P53 tarafından düzenlendiği bildirilmiştir. DNA bağlayıcı proteinlerin AT açısından zengin etkileşim bölgesi (ARID) ailesi, özellikle ARID3A ve ARID3B, hücre çoğalması, farklılaşması ve gelişimi dahil olmak üzere çeşitli biyolojik işlemlerde yer almaktadır. ARID3A ve ARID3B, hem E2F bağlı transkripsiyon konusunda önemli roller oynar hem de p53'ün transkripsiyonel hedefleri olarak görev almaktadır. pRB-E2F tarafından hücresel proliferasyon veya P53 yolla büyümenin durdurulması gibi önemli işlevler, sıkı ve hassas bir şekilde ayarlanmış bir düzenleme anlamına gelmektedir. Hem ARID3A ve ARID3B hem de uzun kodlamayan RNA'lar grubuna ait olan MALAT1 ve NORAD, pRB-E2F ve p53 yollarında yer almaktadır. Bu çalışmada, Küçük hücreli olmayan akciğer kanserinde ARID3A ve ARID3B ile uzun kodlamayan RNA'lar grubuna ait olan MALAT1 ve NORAD arasında olası etkileşimli ve işlevsel bağlantı bulmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The most common cancer-related death with a poor prognosis is lung cancer. For attempts at survival, early diagnosis and effective treatment methods are crucial. Approximately 85% of lung cancers are non-small cell lung cancers (NSCLC). Long non-coding RNAs, also known as lncRNAs, are crucial to numerous biological processes. Their conflict causes carcinogenesis and may have an effect on the pathways that are considered important therapeutic targets in various cancers. The neoplastic initiation, progression, metastasis, tumor angiogenesis, chemoresistance, and genomic instability in NSCLC are caused by a lack of regulation of long non-coding RNAs, MALAT1 and NORAD, that are involved in metastasis. Both MALAT1 and NORAD are important for cell cycle progression as they directly regulate the expression of the transcription factor E2F1. It has been reported that the expression of p53 target genes is also affected by MALAT1 by repressing p53 promoter activity followed by cell cycle progression, and NORAD is indirectly regulated by p53. The AT-rich interaction domain (ARID) family of DNA-binding proteins, especially ARID3A and ARID3B are involved in various biological processes, including cell proliferation, differentiation, and development. ARID3A and ARID3B play important roles in E2F-dependent transcription and are transcriptional targets of p53. The pivotal function in promoting either cellular proliferation by pRB-E2F or growth arrest by p53 pathways implies a tight and finely tuned regulation. Both ARID3A, ARID3B and lncRNAs MALAT1, NORAD are involved in pRB-E2F and p53 pathways. In this study, we tried to find probable interactive and functional connectivity among ARID3A, ARID3B, lncRNAs MALAT1 and NORAD in NSCLC.