Ağrı modülasyonunda noradrenerjik sistem ile enkefalinerjik sistem arasındaki olası etkileşimin deneysel akut ağrı modelinde incelenmesi
Investigation of possible interaction between the noradrenergic system and enkephalinergic system in experimental acute pain model in pain modulation
- Tez No: 341953
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Endojen enkefalinler ve antinosiseptif noradrenerjik yolaklar analjezi sisteminin bir parçasıdırlar. Nötral endopeptidaz (NEP) ve aminopeptidaz N (APN) enzimleri endojen enkefalinleri katabolize ederek analjezik etki süresini kısaltmaktadırlar. İnsan tükürüğünden izole edilen opiorfin NEP ve APN enzimlerini inhibe ederek enkefalinlerin biyoetkinliklerini koruma yoluyla analjezik potansiyeli güçlendirmektedir. Bu çalışmanın amacı, opiorfin, noradrenalin, ?1-, ?2-antagonisti (prazosin, yohimbin) ve ?1-agonisti (fenilefrin) ve bunların kombinasyonları kullanılarak analjeziye katkı sağlayan noradrenerjik ve enkefalinerjik sistem arasındaki olası etkileşimi incelemektir. Kullanılan tüm ajanlar yetişkin, BALB-C cinsi erkek farelere intraperitoneal olarak uygulandıktan sonra 15, 30, 60 ve 90. dakikalarda ısı ile indüklenen akut ağrı latensleri termal plantar analjezimetre sisteminde ölçüldü. Test edilen ardışık ölçüm zamanları enjeksiyondan önce ölçülen bazal değerleriyle karşılaştırıldı. Normal dağılan gruplara tek yönlü varyans analizi (One-Way ANOVA) ve takiben test edilen ardışık ölçüm zamanlarını bazal değerleriyle karşılaştırmak için Duncan?s post hoc testi yapıldı. Normal dağılıma uymayan gruplar için Kruskal Wallis testi kullanıldı ve ikili karşılaştırmalar Mann-Whitney U testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation of Possible Interaction Between The Noradrenergic System and Enkephalinergic System In Experimental Acute Pain Model in Pain Modulation Endogenous enkephalins and antinociceptive noradrenergic pathways are the parts of the analgesia systems. Neutral endopeptidase (NEP) and aminopeptidase N (APN) enzymes cause short-term analgesic effect by catabolizing endogenous enkephalins. Opiorphin, isolated from human saliva, by inhibiting NEP and APN enzymes through protection of enkephalins bioactivity reinforces analgesic potential. The aim of this study is to investigate the possible interaction between the noradrenergic and the enkephalinergic systems by using opiorphin, noradrenaline (NA), ?1-, ?2- antagonist (prazosin, yohimbine) and ?1-agonist (phenylephrine) and a combination of these. After intraperitoneal administration of all agents to BALB-C male mice, thermally induced acute pain latencies were measured at 15, 30, 60 and 90 minutes in the thermal plantar analgesy test. Consecutive measurement times tested were compared with basal values which are measured before injection. Statistical analysis were performed, by use of Analysis of Variance (One-Way ANOVA) test was followed by Duncan?s post hoc tests for normally distributed data, while Kruskal Wallis test was used for data non-normally distributed which was followed by Mann-Whitney U test.