Solid tümörlü hastalrda febril nötropeni atakları
- Tez No: 778296
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNSEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Sitotoksik kemoterapötik ajanların klinik kullanımı, kanser hastalarında sağkalımı artırmıştır. Bununla birlikte, tedaviyle ilişkili kemik iliği baskılanması ve nötropeni, hastaları sıklıkla yaşamı tehdit eden enfeksiyonlara eğilimli hale getirir. Bu çalışmanın amacı, solid tümörü olan hastalarda ateşli nötropeni (FN) ataklarını değerlendirmek, mikroorganizmaları ve mortaliteyi etkileyen faktörleri belirlemektir. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Anabilim Dalı'nda Ocak 2011-Mayıs 2012 tarihleri arasında izlenen kanser hastalarında meydana gelen toplam 100 primer ateşli atak retrospektif olarak incelendi. FN atakları üç grupta sınıflandırıldı: Nedeni bilinmeyen ateş, klinik olarak belgelenmiş enfeksiyonlar ve mikrobiyolojik olarak belgelenmiş enfeksiyonlar. Uzamış nötropeni, Multinational Association for Supportive Care in Cancer (MASCC) skorunun
Özet (Çeviri)
The clinical use of cytotoxic chemotherapeutic agents has increased survival in cancer patients. However, treatment-associated bone marrow suppression and neutropenia often render patients prone to life-threatening infections. The aim of this study was to evaluate episodes of febrile neutropenia (FN) in patients with solid tumors, and identify the microorganisms and the factors affecting mortality. A total of 100 primary febrile attacks in cancer patients who were followed up at the Department of Oncology of the Akdeniz University Medical Faculty Hospital between January, 2011 and May, 2012, were retrospectively investigated. FN attacks were classified in three groups as follows: Fever of unknown origin, clinically documented infections and microbiologically documented infections. We found that prolonged neutropenia, Multinational Association for Supportive Care in Cancer (MASCC) score