Çocuk evlerinde kalan korunma ihtiyacı olan çocukların dil becerilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of language skills of children in need of protection in children's homes
  1. Tez No: 778299
  2. Yazar: RUKİYE DİYARBAKIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Kulak Burun ve Boğaz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Linguistics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çocuk evlerindeki korunma ihtiyacı olan çocukların dil becerilerinin değerlendirilmesi sonucu dil bozukluklarının erken tanılanması, uygun yönlendirmelerin yapılması ve erken müdahale programı oluşturularak dil bozuklukları ile ilişkilendirilen psikososyal ve akademik becerilerde yaşanabilecek güçlüklerin önlenebilmesi amaçlanmıştır. Bunun yanında dil becerileri gelişiminin sosyodemografik bazı değişkenler ile olan ilişkisi incelenmiştir.Bu tezin çalışma grubunu yaşları 2.0 - 7.11 arasında değişen çocuk evlerindeki korunma ihtiyacı olan 35 çocuk oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; Sosyodemografik Bilgi Formu ve Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL) kullanılmıştır. Elde edilen veriler Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda çocukların dil becerileri gelişim düzeylerinin ortalamanın altında olduğu görülmüştür. Türkçe Erken Dil Gelişim Testi alıcı dil, ifade edici dil ve sözel dil performansı ile yaş değişkeni arasında anlamlı farklılık bulunmuştur (p0,05). Cinsiyet, bilingualizm (çift dillilik), bakımverenin eğitim düzeyi, kurumda kalma süresi, kardeş sayısı ve aile bireyleri ile görüşme sıklığı değişkenleri ile TEDİL alt test puanları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
It is aimed to diagnose language disorders early, to make appropriate referrals, and to prevent difficulties in psychosocial and academic skills associated with language disorders by creating an early intervention program as a result of the evaluation of language skills of children in need of protection in children's homes. In addition, the relationship between language skills development and some sociodemographic variables was examined. The study group of this thesis consists of 35 children in need of protection, aged between 2.0 and 7.11, living in children's homes. As a data collection tool; Sociodemographic Information Form and Turkish Early Language Development Test (TELD) were used. The obtained data were analyzed using the SPSS program. As a result of the study, it was seen that the language skills development levels of the children were below the average. A significant difference was found between the Turkish Early Language Development Test receptive language, expressive language and verbal language performance and the age variable (p0,05). There was no significant difference between the variables of gender, bilingualism (bilingualism), education level of the caregiver, length of stay in the institution, number of siblings and frequency of contact with family members and TELD subtests (p>0,05).