Specific sorbents for the removal of cadmium ions from human plasma
- Tez No: 77830
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BEKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
11 ÖZET Biyolojik olaylarda önemli fonksiyonları olduğu bilinen ve bu nedenle gerekli olarak sınıflandırılan metal iyonlarının, belirli bir derişimden sonra ise toksik özellik gösterdikleri bilinmektedir. Örneğin, Cd(ll) iyonlarının aşırısı, protein ve enzimlerdeki Zn(ll) iyonları ile yer değiştirerek Cd zehirlenmesine ait belirtilerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Buna karşılık, memelilerde, kadmiyum, cıva ve gümüş gibi toksik metallerin etkisini azaltmak, yani vücudu korumak amacıyla, metallotiyonein adı verilen düşük molekül ağırlıklı, sistein bakımından zengin ve yüksek miktarda metal iyonu taşıma kapasitesine sahip proteinler üretilir. Sunulan çalışmanın amacı, kadmiyum zehirlenmesi gösteren hastaların kanından kadmiyumun uzaklaştırılması için spesifik sorbentlerin geliştirilmesidir, insan plazmasından kadmiyum iyonlarının uzaklaştırılması amacıyla Cibacron Blue F3GA ve Cibacron Blue F3GA/ metallotiyonein takılı poli(2- hidroksietil metakrilat-etilen glikol dimetakrilat), poli(HEMA-EGDMA) mikro- küreler kullanılmıştır. 150-200 \ım çaplı poli(HEMA-EGDMA) mikroküreler, 2-hidroksietil metakrilat-etilen glikol dimetakrilatın süspansiyon kopolimeri- zasyonu ile üretilmişlerdir. Reaktif bir triazinil boya olan Cibacron Blue F3GA, bu mikrokürelere kovalent olarak bağlanmış ve maksimum boya bağlanmasının 16.5 pmol/g polimer olduğu görülmüştür. Daha sonra, Cibacron Blue F3GA takılı mikrokürelere, değişik koşullarda metallotiyonein bağlanması gerçekleştirilmiştir. Bağlanan maksimum metallotiyonein miktarı 14.3 mg/g polimerdir. insan plazmasından Cd(ll) iyonlarının uzaklaştırılması, poli(HEMA-EGDMA)/Cibacron Blue F3GA mikroküreler ve poli(HEMA-EGDMA)/Cibacron Blue F3GA/metallotiyonein mikroküreler olmak üzere her iki sistem de kullanılarak incelenmiştir. Poli(HEMA- EGDMA)/Cibacron Blue F3GA mikroküreler ve poli(HEMA EGDMA)/ Cibacron Blue F3GA/metallotiyonein mikroküreler kullanılarak uzaklaş tırılan maksimum Cd(ll) iyonları miktarı, sırasıyla, 17.5±0.1 mg/g polimer ve 38.0±0.1 mg/g polimerdir. Ayrıca, her iki sistemin de adsorpsiyon kapasitelerinde önemli bir kayıp olmaksızın, Cd(ll) iyonlarının adsorpsiyonu ve desorpsiyonu için sürekli olarak kullanılabilecekleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although it is emphasized that metals play important roles in biological processes and some of them are classified as essential, the toxic symptoms will manifest when a metal ion level exceeds a certain treshold level. Many symptoms of Cd(ll) toxicity, for example, are believed to arise from the displacement of Zn(ll) ion from many proteins and enzymes by Cd(ll). It is known that the synthesis of metallothioneins, low molecular weight, cysteine-rich proteins, with high binding abilities for toxic metals such as Cd(ll), Hg(ll) and Ag(l) is induced in mammalians as a protective agent against toxic elements. The submitted study is dedicated to develop specific sorbents for the removal of cadmium from the blood of the patients with cadmium toxification. Poly(2-hydroxyethyl methacrylate-ethylene glycol dimethacrylate), poly(HEMA-EGDMA), microspheres carrying Cibacron Blue F3GA and Cibacron Blue F3GA/metallothionein were prepared and used for the removal of cadmium ions from human plasma. The poly(HEMA- EGDMA) microspheres, in the size range of 150-200 jjm in diameter, were produced by a modified suspension copolymerization of 2-hydroxyethyl methacrylate-ethylene glycol dimethacrylate. The reactive triazinyl dye- ligand Cibacron Blue F3GA was then covalently incorporated into the microspheres. The maximum dye incorporation was 16.5 ^mol/g polymer. Then, metallothionein was bound onto the Cibacron Blue F3GA- incorporated microspheres under different conditions. The maximum amount of metallothionein bound was 14.3 mg/g polymer. Cd(ll) removal from human plasma was investigated using both systems. The maximum amounts of Cd(ll) ions removed from human plasma by poly(HEMA- EGDMA)/Cibacron Blue F3GA microspheres and poly(HEMA-EGDMA)/ Cibacron Blue F3GA/thionein microspheres were of 17.5±0.1 mg/g polymer and 38.0±0.1 mg/g polymer, respectively. It was observed that Cd(ll) ions could be repeatedly adsorbed and desorbed with both types of microspheres without significant loss in their adsorption capacity.