Bazı gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerin üremelerine askorbatın oksidasyon ürünlerinin etkisi
The effect of ascorbate oxidation products on growth of some gram-positive and gram-negative bacteria
- Tez No: 77829
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇERVİN ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Antiviral ve antitümoral etkileri çalışılmış olan L-askorbat'ın (L-AsA), Cu(ll) varlığında oluşturulan oksidasyon ürünlerinin, antibakteriyel etkisini ve etki mekanizmasını çalışmayı amaçladık. Cu(ll) varlığında oluşan askorbatın oksidasyon ürünlerinin, protein ve nükleik asitlerin yapısında kırılmaya neden olduğu bilinmektedir. Bunlar aynı zamanda lipid peroksidasyonuna da yol açarlar. AsA + CuCI2'ün farklı konsantrasyonlarının Gram-negatif ( Escherichia coli ve Salmonella typhimurium) ve Gram-pozitif bakteriler (Staphylococcus aureus ve Bacillus subtilis ) üzerine etkileri çalışıldı ve üremelerini etkileyen subtoksik dozlar saptandı. Gram-pozitif bakteriler için etkin dozun 4 mM AsA + 100 |iM CuCI2, Gram-negatif bakteriler içinse 8 mM AsA + 100 jıM CuCI2 olduğu saptandı. Bakteri hücrelerinin üremesi spektrofotometrik olarak takip edildi. Aynı zamanda canlı hücre sayımlan da yapıldı. AsA' in oksidasyon ürünlerinin bakteri hücre duvarında ve membranında meydana getirdiği değişiklikler, Sıvı İkili-Faz Sistemi'nde (PEG 8000, Dekstran T-500) hücre bazında gösterildi. Kontrol ortamında üretilen Gram- negatif bakterilerin PEG fazında, AsA+CuCI2 ortamında üretilen bakterilerin ise Dekstran fazında toplandığı gözlendi. Bakteriyel membranlarda meydana gelen değişiklikleri göstermek için membranlar, Lizozim-EDTA Yöntemi ile izole edildi. Total membran proteinleri Warburg Yöntemiyle saptandı. Kontrole kıyasla AsA +CuCI2'lü ortamda üretilen bakterilerden izole edilen total membran proteinlerinin miktarında azalma olduğu bulundu.Ayrıca bakteriyel membranlarda meydana gelen değişiklikleri göstermek için, kontrol ve AsA+CuCI2'lü ortamda üretilen bakterilerden izole edilen membranlar, SDS-PAGE'e uygulandı. Sonuçta AsA+CuCI2'lü ortamda üretilen bakterilerden elde edilen çözünür membran protein bantlarından bazılarının, kontrole kıyasla eksildiği gözlendi. Böylece AsA'in Cu(ll) varlığında oluşan oksidasyon ürünlerinin antibakteriyel etkisini, bakteri hücre duvarı ve membran ında neden olduğu değişikliklerle gerçekleştirdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Antiviral and antitumoral effect of L-ascorbate (L-AsA) / Cu (II) have been established. We studied the antibacterial effect of L-ascorbate / Cu (II) and its mechanism. Oxidation products of ascorbate produced in the presence of Cu(ll). It has been known that these oxidation produts cause breaks in protein and nucleic acids. They also lead lipid peroxidation. Effects of different concentration of AsA + CuCI2 on growth of Gram-negative ( Escherichia coli, Salmonella typhimurium ) and Gram-positive bacteria ( Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis ). Also subtoxic concentration of ascorbate / Cu (II) that affect bacterial growth were established. It was found that the inhibitory concentration for Gram-positive bacteria was 4 mM AsA+ 100 \iM CuCI2 and Gram-negative bacteria was 8 mM AsA+100 ^M CuCI2. The growth of bacterial cells were followed spectrophotometrically. Also viable cell counts were made. The effects of ascorbate oxidation products on bacterial cell wall and membrane obtained in Aqueous Two-Phase System (PEG 8000, Dextran T-500) as a whole cell. It was shown that control bacteria took place in PEG phase and bacteria grown in AsA+CuCI2 medium, in dextran phase. Bacterial membranes isolated by Lysozyme-EDTA Method to show changes caused in membranes. Total membrane proteins were determined by Warburg Method. The decrease was established in total membrane proteins of bacteria grown in AsA+CuCI2 medium.Also membranes isolated from control cells and bacteria grown in AsA+CuC I2 medium were applied on SDS-PAGE to show the changes occured in bacterial membranes. As a result of SDS-PAGE, some of the soluble membrane protein bands of bacteri grown in AsA+CuCI2 medium were lost in comparison to control cells. Therefore ascorbate oxidation products in the presence Cu(ll) showed its antibacterial effect by causing changes in the bacterial cell wall and membranes.