Ratlarda operasyon sonrası erken dönem dekstran infüzyonunun kolon anastomozu üzerine etkisi
Effects of dextrans at postoperative EARLY stage on colonic anastomoses in rats
  1. Tez No: 778312
  2. Yazar: OĞUZHAN ALP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kolon kanserleri özellikle genç erişkinler arasında sıklığı artmaktadır. Gastrointestinal sistem cerrahilerinde yapılan kolon anastomozlarında gelişebilen anastomoz kaçakları morbidite ve mortaliteyi önemli derecede etkilemektedir. Deneysel çalışmamızdaki amacımız. Dekstranın operasyon sonrası erken dönemde dekstanın kolon anastomozları üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışma Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Araştırma Biriminde gerçekleştirildi.40 Adet, Wistar Albino cinsi, erişkin rat kullanıldı. Ratlar operasyon sonrası 3. gün sakrifiye edilecek dekstran infüzyonu uygulanan, operasyon sonrası 3. gün sakrifiye edilecek kontrol grubu, operasyon sonrası 7. gün sakrifiye edilecek dekstran infüzyonu uygulanan, 7. gün sakrifiye edilecek kontrol grubu şeklinde 10'luk gruplara ayırıldı. Anestezi indüksiyonu sonrasında dekstran infüzyonu olacak gruplara kuyruk veni kateteri yerleştirildi ve 1cc/gün olacak şekilde %10 dekstran 40 infüzyonu başlandı. Tüm ratlara distal transvers kolon transeksiyonu ve 6/0 polipropilen sütürler ile her anastomozda sekiz adet sütür olacak şekilde tek kat kolon anastomozu uygulandı. Operasyon sonrası 3. ve 7. günlerde sakrifiye edilerek laparotomi ile anastomoz hattı rezeke edildi. Tüm gruplardaki ratların anastomoz hattında patlama basıncı ölçümü yapıldıktan sonra histopatolojik inceleme uygulandı. İnceleme sonucunda operasyon sonrası 3. gün patlama basınçları dekstran infüzyonu uygulanan ratların kolon anastomozlarında, 3. gün dekstran infüzyon uygulanmamış ratlara göre daha yüksek iken, operasyon sonrası 7. gün sakrifiye edilen gruplarda patlama basınçları açısından anlamlı fark gözlenmedi. Bu sonuç dekstran infüzyonunun operasyon sonrası 3. güne kadar anastomoz selameti açısından pozitif etkisi gözlenirken, operasyon sonrası 7. güne gelirken bu etkinin kaybolduğunu göstermektedir. Bu sonuca istinaden operasyon sonrası erken dönemde uygulanacak kısa süreli dekstran infüzyonu kullanılması anastomoz güvenliğini erken dönemde arttırabilir.
Özet (Çeviri)
Incidence of coloncancer is rising among early adults. Anastomotic leaks of colonic anastomoses severely affects morbidity and mortality of digestive tract surgeries. In this experimental study we aim to investigate dextrans effects on early colonic anastomoses. Experiments of the study is done at Animal Experiments Unit of Trakya University Medical Faculty. 40 adult Wistar Albino rats were used. Rats are divide into four groups based on sacrification days and dextran infusion. All rats gone under distal transverse colon transection and primary hand-sewn one layer annastomosis using 6/0 polipropylene. On 3rd and 7th day rats were sacrificed and prior colonic anastomoses were resected. After measuring the burst pressures of each anastomosis, specimens are sampled and further evaluated histopathologically. Bursitng pressure were significantly higher in dextrans infused group rats postoperative day 3 rat colonic anastomoses that control group rats that was sacrificed on day 3 . But interestingly this did not carry on to postoperative day 7 as in which there were no differences in bursting pressures of either dextran infused group. This showed us whatever effect that dextrans had on the colonic anastomoses was decreasing by every postoperative day until it was completely gone at day 7. According to the result, we concluded dextrans may be used in the early postoperative stages for a short period of time to promote early anastomotic strength.