İndirekt inguinal herni patofizyolojisinde ELF5, KIF18A, NPTX1 ve COL23A1 genlerinin araştırılması
Investigation of ELF5, KIF18A, NPTX1 and COL23A1 genes in the pathophysiology of indirect inguinal hernia
  1. Tez No: 778313
  2. Yazar: ERCAN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUGAY TARTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İndirekt inguinal herni (İİH); fetal dönemde testisin skrotuma inişi esnasında oluşan processus vaginalisin (PV) testisin inişini tamamlamasına rağmen kapanmaması nedeniyle açık kalan PV'ye batın içi organların girmesi sonucu oluşur. Tedavi edilmediği durumlarda doku, organ kaybı ve hayati tehlike oluşturma İhtimali vardır. İİH'ye neden olan PV'nin açık kalması, çevresel ve genetik faktörlerin etkisiyle multifaktöryel olarak gelişir. İİH etiyolojisinde genetik faktörlerin önemli rol oynadığı düşünülmekle birlikte bu konuda henüz yeterli düzeyde çalışma mevcut değildir. Çalışmamızda İİH etyolojisinde genetik faktörlerin etkisinin araştırılması amaçlandı. Sonuçlar SPSS 22 ile değerlendirldi. Fırat Üniversitesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde İİH nedeni ile ameliyat edilen 186 hasta çalışma grubunu, eşlik etmeyen inmemiş testisli 26 hasta da kontrol grubunu oluşturdu. Her iki grupta da kanda ve PV dokularında RNA izolasyonu yapılarak ELF5, KIF18A, NPTX1 ve COL23A1 genlerine ait ilgili primerler varlığında kantitatif mRNA düzey analizleri yapıldı. ELISA analiziyle de doku örneklerinde gen ifadesi en yüksek olan KIF18A'nın protein düzeyine bakıldı. Çalışmamızda hasta grubunun %8,6 ' sında ailede inguinal herni (İH) öyküsü mevcuttu.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ELF5, KIF18A, NPTX1 AND COL23A1 GENES IN THE PATHOPHYSIOLOGY OF INDIRECT INGUINAL HERNIA Indirect inguinal hernia (IIH); It occurs as a result of intra-abdominal organs entering the processus vaginalis (PV) which remains open due to the fact that the PV formed during the descent of the testis to the scrotum during the fetal period does not close despite the completion of the descent of the testis. If left untreated, there is a possibility of tissue, organ loss and life-threatening. The patency of PV, which causes IIH, develops multifactorially under the influence of environmental and genetic factors. Although genetic factors are thought to play an important role in the etiology of indirect innguinal hernia, there are not enough studies on this subject yet. In our study, we aimed to investigate the effect of genetic factors in the etiology of IIH. Results were evaluated with SPSS 22. The study group consisted of 186 patients who were operated on due to IIH in the Fırat University Pediatric Surgery Clinic, and 26 patients with undescended testicle as the control group. Quantitative mRNA level analyzes were performed in the presence of relevant primers belonging to ELF5, KIF18A, NPTX1 and COL23A1 genes by RNA isolation from blood and PV tissues in both groups. With ELISA analysis, the protein level of KIF18A, which has the highest gene expression in tissue samples, was examined. In our study, 8.6% of the patient group had a family history of inguinal hernia (IH).