Güzel sanatlar liselerinde şelpe tekniği kullanımına yönelik öğretmen görüşlerinin değerlendirlmesi
Evaluation of teacher's opinions on using the selpe technique in fine arts hish schools
  1. Tez No: 778361
  2. Yazar: MERT BALCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, Güzel Sanatlar Liselerinde verilen bağlama dersinde şelpe tekniğinin kullanım durumunun incelenmesi, ve öğretmen görüşleri doğrultusunda şelpe tekniğinin bağlama eğitimindeki yeri, işlevi, gerekliliği ve öğretmen yeterliklerine dikkat çekmektir. Araştırmanın deseni tarama deseni olarak kurgulanarak, küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklem grubu, Türkiye'nin 7 farklı coğrafi bölgesinin her birinden 4, toplamda 28 Güzel Sanatlar Lisesindeki 40 bağlama öğretmeni ile oluşturulmuştur. Araştırmacı tarafından geliştirilen nicel veri toplama aracı, Güzel Sanatlar Lisesi bağlama öğretmenlerine“Google Forms”aracılığıyla geliştirilen anket ile uygulanmıştır. Ankete verilen yanıtlar gruplar halinde ayrılarak tablolaştırılmış, elde edilen veriler ise yüzde frekans değerleri kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın bulgularından yola çıkarak, şelpe tekniğinin bağlama eğitiminde önemli bir yere sahip olduğu ; şelpe tekniğinin bağlama eğitiminde işlevsel olması gerektiği ; bu tekniğin bağlama eğitiminde yer alması gerektiği fakat bağlama öğretmenlerinin şelpe tekniğinin öğretimi ve kullanımı konusunda yeterliklerinin düşük olduğu ile ilgili sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the use of the selpe technique in the baglama lesson given in Fine Arts High Schools, and to draw attention to the place, function, necessity and teacher competencies of the şelpe technique in baglama education in line with the opinions of the teachers. The pattern of the research was designed in scanning design and cluster sampling method was used. The sample group consisted of 40 baglama teachers from 28 Fine Arts High Schools, 4 from 7 different geographical regions of Turkey. The quantitative data collection tool developed by the researcher was applied to the Fine Arts High School teachers with the questionnaire developed through“Google Forms”. The answers given to the questionnaire were divided into groups and tabulated, and the obtained data were interpreted using percentage frequency values. Based on the findings of the research, it was stated that the selpe technique has an important place in baglama training; that the selpe technique should be functional in baglama training; It was concluded that this technique should be included in baglama training, but that baglama teachers' proficiency in teaching and using the selpe technique is low.