Görsel sanatlar öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik algıları ve eğitimde teknoloji kullanımına yönelik öz-yeterlikleri
Visual arts teachers' perceptions regarding distance education and their self-efficacy for the use of technology in education
- Tez No: 778362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL PER, DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul ilindeki 39 ilçede ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan görsel sanatlar öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik algıları ve eğitimde teknoloji kullanımına yönelik öz -yeterlik düzeyleri ve bu değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Öğretmenlerin meslekte geçirdikleri yıl, mezun oldukları bölüm ve çalıştıkları okul türüne göre uzaktan eğitime yönelik algıları ve eğitimde teknoloji kullanımına yönelik öz-yeterliklerinin değişiminin incelenmesi araştırmanın diğer amacıdır. Araştırmada görsel sanatlar öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik algıları ile teknoloji öz-yeterlikleri arasındaki ilişki araştırıldığından korelasyonel desene başvurulmuştur. Öğretmenlere 8 soruluk kişisel bilgi formu, 27 maddelik uzaktan eğitim algı ölçeği ve 37 maddelik teknoloji öz-yeterlik ölçeği uygulanmıştır. Araştırma bulguları öğretmenlerin uzaktan eğitim algılarının ortancasının (medyan) orta seviyede, teknoloji öz-yeterliklerinin ortalamasının ise yüksek seviyede olduğunu göstermiştir. Görsel sanatlar öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik algıları ve eğitimde teknoloji kullanımına yönelik öz-yeterlikleri arasında göz ardı edilebilir düzeyde anlamlı olmayan bir ilişkiye rastlanmıştır. Görsel sanatlar öğretmenlerinin mezun oldukları bölüme (resim ve diğerleri) ve çalıştıkları okul türüne (ortaokul ve lise) göre uzaktan eğitim algıları ve eğitimde teknoloji kullanımına yönelik öz-yeterliklerinin anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin meslekteki yıllarına göre uzaktan eğitim algılarının anlamlı farklılık göstermediği ancak teknoloji öz-yeterliklerinin anlamlı bir farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the perceptions of visual arts teachers working at secondary and high school levels in 39 districts of Istanbul in the 2022-2023 academic year towards distance education and their self-efficacy levels towards the use of technology in education and the relationship between these variables. The other aim of the research is to examine the perceptions of teachers towards distance education and the change in their self-efficacy regarding the use of technology in education according to the years they have spent in the profession, the department they graduated from, and the type of school they work at. Since the relationship between visual arts teachers' perceptions of distance education and their technology self-efficacy was investigated, correlational design was used in the study. An 8-question personal information form, a 27-item distance education perception scale and a 37-item technology self-efficacy scale were applied to the teachers. The research findings showed that the median of teachers' perceptions of distance education was at a medium level, and the average of their technology self-efficacy was at a high level. A negligible and non-significant relationship was found between the perceptions of visual arts teachers towards distance education and their self-efficacy towards the use of technology in education. It was determined that visual arts teachers' perceptions of distance education and their self-efficacy towards the use of technology in education did not differ significantly according to the department they graduated from (painting and others) and the type of school they worked at (secondary school and high school). It was concluded that the teachers' perceptions of distance education did not differ significantly according to their years in the profession, but their technology selfefficacy showed a significant difference.