Öğretmenlerin duygusal emeği ile örgütsel özdeşleşmeleri arasındaki ilişki
The relationship between teachers' emotional labor and organizational identification
  1. Tez No: 778360
  2. Yazar: HABİBULLAH ÖZDEMİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH PAŞA MEMİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı; Bolu ili Gerede ilçesinde devlet okullarında çalışan öğretmenlerin duygusal emek ve örgütsel özdeşleşme düzeylerini ortaya koymak, bazı demografik özelliklere göre duygusal emek ile örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılan bu araştırmanın evrenini, Bolu ili Gerede ilçesinde görev yapan ilkokul, ortaokul ve liselerde çalışan 495 öğretmen oluşturmaktadır. Bu çalışmada örneklem seçilmemiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu,“Duygusal Emek Ölçeği”ve“Örgütsel Özdeşleşme Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekler için normallik testleri uygulanmıştır. Uygulama sonucunda dağılımın normal olmadığı tespit edilmiş olup analizlere parametrik olmayan yöntemlerle devam edilmiştir. İkili grup karşılaştırmaları için Mann-Whitney U ve ikiden fazla grup karşılaştırmaları için ise Kruskal-Wallis testleri kullanılmıştır. Öğretmenlerin duygusal emeği ile örgütsel özdeşleşmeleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için Spearman Rho korelasyon analiz testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; öğretmenlerin en yüksek derinden rol yapma ve doğal duygular alt boyutuna yönelik duygusal emek düzeyine sahip oldukları, ardından yüzeysel rol yapma alt boyutuna yönelik duygusal emeğin takip ettiği belirlenmiştir. Öğretmenlerin cinsiyetlerine, mesleki kıdemlerine, okuldaki çalışma sürelerine, görev yaptıkları okul kademesi ve mezuniyet durumlarına göre farklılaşmanın olduğu görülmüştür. Çalışmada öğretmenlerin yüksek düzeyde örgütsel özdeşleşmeye sahip oldukları, öğretmenlerin cinsiyet dışında görev yaptığı okul kademesine, mesleki kıdemlerine, eğitim durumuna ve okuldaki çalışma sürelerine göre örgütsel özdeşleşme düzeylerinde farklılıkların olduğu tespit edilmiştir. Duygusal emek ve örgütsel özdeşleşme arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılan korelasyon analizine dair Spearman Rho katsayılarına göre derinden rol yapma alt boyutu ile örgütsel özdeşleşme ölçeği ve alt boyutları incelendiğinde; pozitif yönlü ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Doğal duygular alt boyutu ile örgütsel özdeşleşme ölçeği ve alt boyutları incelendiğinde; negatif yönlü ve zayıf düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; The aim of this study is to reveal the emotional labor and organizational identification levels of teachers working in public schools in the Gerede district of Bolu province and to examine the relationship between emotional labor and organizational identification according to some demographic characteristics. The population of this research, in which the relational survey model, one of the quantitative research methods, was used, consists of 495 teachers working in primary, secondary and high schools working in the Gerede district of Bolu province. No sample was selected in this study. Personal information form,“Emotional Labor Scale”and“Organizational Identification Scale”were used as data collection tools in the research. Normality tests were applied for the scales. As a result of the application, it was determined that the distribution was not normal and the analyzes were continued with non-parametric methods. Mann-Whitney U tests were used for pairwise group comparisons and Kruskal-Wallis tests were used for more than two group comparisons. Spearman Rho correlation analysis test was used to determine the relationship between teachers' emotional labor and their organizational identification. As a result of the research; It was determined that the teachers had the highest level of emotional labor for the deep acting and natural feelings sub-dimension, followed by the emotional labor for the superficial acting sub-dimension. It has been observed that there is a differentiation according to the gender of the teachers, their professional seniority, the duration of work at the school, the school level they work and their graduation status. In the study, it was determined that teachers have a high level of organizational identification, and there are differences in organizational identification levels according to the school level, professional seniority, educational status and working time at school, apart from gender. According to the Spearman Rho coefficients of the correlation analysis carried out to determine the relationship between emotional labor and organizational identification, when the deep acting sub-dimension and the organizational identification scale and its sub-dimensions are examined; a positive and weak level significant relationship was found. When the natural feelings sub-dimension and the organizational identification scale and its sub-dimensions are examined; negative and weak level significant relationship was found.