Togay Murad'ın 'Oydında Yurgan Odamlar' adlı romanı esasında Özbek Türkçesinde isim
The nouns in Uzbek Turkish basing on the novel of Togay Murad's 'Oydında Yurgan Odamlar'
- Tez No: 778375
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 406
Özet
“Togay Murad'ın 'Oydında Yurgan Odamlar' Adlı Romanı Esasında Özbek Türkçesinde İsim”adlı çalışmamızda daha önce Türkiye'de gramer özelinde çalışılmamış olan bu eser incelenmiştir. Eserin“yapım ekleri”bölümünde isimden isim yapma ve fiilden isim yapma ekleri alfabetik sıralamaya göre düzenlenmiştir. Ekler incelenip işlevleri verildikten sonra esas alınan romandan örnekler sayfa ve satır numarası parantez içerisinde belirtilerek verilmiştir. Eserin“çekim ekleri”bölümünde çokluk eki, iyelik ekleri, bildirme ekleri, soru eki ve hâl ekleri incelenmiştir. Özbek Türkçesindeki çokluk ekleri, iyelik ekleri, bildirme ekleri, soru ekleri, hâl ekleri kategorisi, Tarihi Türk lehçelerindeki durumu da dikkate alınarak incelenmiştir. Çekim ekleri de alfabetik sırayla incelenip romandan örnek verilerek sayfa ve satır numaraları belirtilmiştir. Tarihî Türk lehçelerinde hâl ekleri incelenirken her bir yazı dili için ilgili gramer kaynakları esas alınmış ve metinden örneklerle desteklenmiştir. Çalışmamız“yapım ekleri”ve“çekim ekleri”ana bölümleri olmak üzere sonuç, kaynakça, çeviri yazı, Türkiye Türkçesine aktarma ve metnin asıl biçimiyle son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our research called“The Name in Uzbek Turkish Based on Togay Murad's Novel ”Oydinda Yurgan Odamlar“, which has not been examined in Turkish before, has been searched. The suffixes nouns from nouns and making nouns from verbs, which were search in the word ”making“ section of our work, were examined in alphabetical order. After the examined the suffixes their functions were given, examples from the novel that were taken as the basis were given by specifying the page line number in parantheses. In the ”declination“ part of the work, plural suffixes, possessive suffixes, copulative suffixes, question suffixes and case suffixes were examined. While plural suffixes, possessive suffixes, copulative suffixes and question suffix in Uzbek Turkish, the category of case suffixes was examined on the basis of Historical Turkish Dialects The inflectional suffixes were also examined in alphabetical order, and the page line numbers were indicated by giving examples from the novel. While examining case suffixes in historical Turkish dialects, basic gramatical sources for each written language were taken as basis and supported with examples in the work scanned. Our research ends with the main parts as ”word formation“ and ”declination" and then the other parts as the conclusion, the bibliography, the translation, the transfer to Turkey Turkish and the original text in Cyrillic Uzbek.