Engelli bireylerin konut hakkına erişimi: Altındağ TOKİ konutları örneği
Access of persons with disabilities to the right to housing: The case of Altındağ TOKİ housing
- Tez No: 778386
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Konut hakkı, barınma hakkını da içeren geniş bir tanıma sahiptir. Her bireyin eşit bir şekilde yararlanma hakkı olan konut, temel haklar arasında yer alır. Kişinin, mekan ile kurduğu ilişkilerin belki de en yakını olan konut; gündelik hayat pratiklerine tanıklık eder. Bu doğrultuda yalnızca bir sığınak olarak görülemeyecek kadar geniş bir kapsama sahiptir. Yaşanabilir konut; bireylerin insan onuruna yakışır şekilde sağlıklı, güvenli huzurlu barınma hakkını sağlamak amacı ile oluşturulan standartlara sahip olan konutu ifade eder. Ödenebilir, erişilebilir, oturmaya elverişli, yeterli altyapı sahibi, hukuki güvenceye sahip, elverişli bir mevkide yer alan ve kültürel yeterlilik unsurlarını karşılayan konut; yaşamaya elverişli konut olarak adlandırılabilecektir. Engelli bireylerin yaşanabilir konut hakkının öznesi olmasına rağmen fiziksel farklılıklara tahammülsüz ve sağlamcı bir ideoloji ile üretilen yapılı çevre nedeni ile bu haktan yararlanmaları zorlaştırılmaktadır. Devletin konut hakkının sağlanmasına yönelik en görünür hizmeti olan sosyal konut üretimine dair yetkileri büyük oranda Toplu Konut İdaresi yetkisine bırakılmıştır. Bu doğrultuda TOKİ konutlarının yaşanabilir konut standartlarına uygunluğu araştırılmıştır ve engelli bireylerin için Altındağ ilçesinde yer alan Gültepe Mahallesi TOKİ konutları özelinde yaşanabilir konut hakkının sağlanmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma; 6'sı ortopedik 6'sı görme engelli olmak üzere 12 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. İki farklı engel türü ile yapılacak araştırmanın erişilebilirlik unsuru doğrultusunda daha kapsayıcı bir veri sunacağı kararlaştırılmıştır. Ödenebilirlik unsuru nedeni ile örnek gösterilen ve çözüm kabul edilen TOKİ konutlarının ödenebilirlik standardı dahil olmak üzere yaşanabilir konut standartlarının ciddi bir kısmına uygun olmadığı saptanmıştır. Konut içi ve konut çevresinin, evrensel tasarım ilkeleri ve erişilebilirlik standartlarına uygun olmadığı, Gültepe Mahallesi ve kent merkezi arasında bulunan toplu taşıma hatlarının engelli bireyler için kullanışsız olduğu ve konutların konumunu elverişsiz hale getirdiği gözlemlenmiştir. 'Standart ve sağlam' bedene yönelik üretilen sosyal konutların çizdiği tablo; konut politikalarında yapılacak iyileştirmelerin, erişilebilirlik standartları üzerinde artırılması gereken denetimlerin, toplu taşıma sürecinde gerçekleştirilmesi gereken eşitliğin önemini görünür hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to housing is a broad definition that includes the right to shelter. Housing, which every individual has the right to benefit equally, is among the fundamental rights. The house, which is perhaps the closest of the person's relations with the place; witnesses the practices of daily life. In this direction, it has a wide scope that cannot be seen only as a refuge. Livable housing; refers to housing that has standards established to ensure the right of individuals to healthy, safe and peaceful housing in a manner befitting human dignity. Housing that is affordable, accessible, habitable, has sufficient infrastructure, has legal security, is located in a favorable location and meets the elements of cultural competence; it can be called habitable housing. Although disabled individuals are the subjects of the right to livable housing, it is difficult for them to benefit from this right due to the structural environment produced by an ideology that is intolerant of physical differences. The powers of the state for the production of social housing, which is the most visible service for the provision of the right to housing, are largely left to the authority of the Toplu Konut İdaresi. In this direction, the compliance of TOKİ residences with livable housing standards was investigated and it was concluded that the right to livable housing was not provided for disabled individuals in Gültepe Mahallesi TOKİ residences in Altındağ district. Research was carried out with 12 participants, 6 of whom were orthopedic and 6 of whom were visually impaired. It has been decided that the research to be carried out with two different types of disabilities will provide a more inclusive data in line with the accessibility element. It was determined that TOKİ houses, which were shown as an example and accepted as a solution due to the element of affordability, did not comply with a significant part of the livable housing standards, including the affordibility standard. It has been observed that the residential interior and the residential environment do not comply with universal design principles and accessibility standards, that the public transportation lines between Gültepe Neighborhood and the city center are useless for disabled individuals and make the location of the houses unfavorable. The picture drawn by the social housing produced for the 'standard and robust' body; has made visible the importance of improvements in housing policies, audits that need to be increased on accessibility standards, and equality that should be realized in the public transportation process.