The role of nongovernmental organizations in the empowerment of Syrian refugee women in Turkey
Türkiye'deki Suriyeli göçmen kadınların güçlenmesinde sivil toplum örgütlerinin rolü
- Tez No: 778397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, son on senede Suriye İç Savaşından Türkiye'ye sığınmış göçmen kadınların yaşadığı siyasi, sosyal, ekonomik ve cinsiyet temelli sorunlarla mücadelesi ve güçlenmesinde sivil toplum örgütlerinin rolü incelenmektedir. Suriyeli sığınmacıların temel insan hak ve özgürlükleri bağlamında değerlendirilmesi gereken ihtiyaç ve taleplerinin muhatabı geçici koruma statüsü sebebiyle direkt veya yalnızca devlet olmaktan çıkmıştır. Sivil toplumun yoğun sorumluluk aldığı kentte yaşayan göçmenlerin karşılaştığı çoklu dezavantajın cinsiyet perspektifinden ele alınıp alınmadığı, bu yaklaşımın geleneksel devlet mekanizmalarına nasıl entegre edilebileceği alanda çalışan sivil toplum örgütleriyle gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış, derinlemesine görüşmeleri temel alan bu çalışmanın esas sorgusudur. Düzensiz göçmenlerin ve kentte yaşayan mülteci nüfusun yüksek oranı, göç idaresindeki yetersizlikler Suriyeli kadın sığınmacıların yaşadığı çoklu dezavantajın dikkate alınması için sivil alanda ekstra bir öğrenme sürecini ve iş birliğini gerektirmiş, STK'lar bu süreçte mülteci kadınların güçlenmesi için gerekli sosyal sermayeyi sağlamanın türlü araçlarını geliştirirken hem kurumsal hem savunuculuk anlamında kapasitelerini artırmışlardır. Sivil toplum, süregelen politik baskıya rağmen karar alma mekanizmalarında feminist bir etki bırakarak hem Türkiyeli kadınları hem göçmen kadınları daha demokratik bir sosyal uyum ve birlikte yaşama bağlamında buluşturma çabasının öncüsü olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of nongovernmental organizations in eliminating political, social, economic, and gender-based obstacles in the way of ensuring empowerment for Syrian refugee women who fled the Syrian Civil War and settled in Turkey in the past ten years. The rapid influx of refugees paralyzed the Turkish migration management system. Millions of refugees settled in urban areas despite precarious conditions. Not being granted official refugee status by the Turkish state, the temporary protection regime made it difficult for Syrians to enjoy fundamental human rights. Civil society had to step up, playing the role of intermediaries between refugees and the state while providing humanitarian aid of all sorts. This qualitative research formulated upon several semi-structured, in-depth interviews conducted with NGOs operating in the field examines how the gender-based disadvantage experienced by refugee women has been addressed in NGOs' agendas and what strategies are developed in order to push decision-makers to have a gender perspective. Our study shows that these NGOs have shed light on the gender-blindness of traditional state apparatus and pushed their mechanisms to acknowledge the multiple disadvantages experienced by refugee women. NGOs discovered alternative ways for refugee women to access the necessary social capital for empowerment. Despite the political pressure upon civil society, NGOs introduced a more gender-based conceptualization of social cohesion and integration by empowering refugee women and aiming to impact various decision-making mechanisms.