Suriyeli mülteci kadınların güçlendirilmesinde sivil toplum kuruluşlarının rolü
The role of non-governmental organizations in empowering Syrian refugee women
- Tez No: 744154
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Suriye'deki iç savaşın bir sonucu olarak 2011 yılından itibaren Türkiye'ye yönelen zorunlu göçün aktörü olan Suriyeli mülteci kadınların, toplumsal cinsiyet rollerinden gelen dezavantajlı durumlarını açığa çıkarmak, bu dezavantajların giderilmesinde ve mülteci kadınların güçlendirilmesinde STK'ların etkisine odaklanmak bu tez çalışmasının temel amacıdır. Göç olgusunun tarihsel süreçteki değişiminin ve kadınlaşmasının anlaşılabilmesi için göç kuramları ayrı ayrı incelenmiş ve feminist literatürün klasik göç kuramlarına getirdiği eleştiriler ve katkılar odağa alınmıştır. Böylece klasik göç kuramlarının ve bu kuramlara dayalı geliştirilen hâkim söylemin, kadın deneyimlerini nasıl göz ardı ettiği vurgulanmıştır. Çalışmanın bir diğer amacı, Suriyeli mülteci kadınların güçlendirilmesine katkı sunan STK'ların faaliyetlerini sınıflandırmak ve feminist perspektiften yorumlamaktır. Suriyeli mültecilerle çalışan çok sayıda STK olması nedeniyle bu çalışma, alanda çalışan tüm STK'ları listelemek yerine mülteci kadınlarla ilgili çalışmalar yürüten STK'lara odaklanmıştır. Bu STK'lar belirlenmiş ve mülteci kadınlarla ilgili faaliyetlerde görev almış STK çalışanlarıyla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden edinilen bilgiler ışığında düzenlenen faaliyetlerin mülteci kadınların güçlendirilmesindeki etkisine ve bu etkinin sürdürülebilir olup olmadığı bilgisine ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is to reveal the disadvantaged situations of Syrian refugee women, who are the actors of the forced migration to Turkey as a result of the civil war in Syria, due to their gender roles, and to focus on the impact of NGOs on eliminating these disadvantages and empowering refugee women. In order to understand the change and feminization of the phenomenon of migration in the historical process, the theories of migration were examined separately and the criticisms and contributions of the feminist literature to the classical migration theories were focused. Thus, it is emphasized how classical migration theories and the dominant discourse developed based on these theories ignore women's experiences. Another aim of the study is to classify the activities of NGOs that contribute to the empowerment of Syrian refugee women and to interpret them from a feminist perspective. Since there are many NGOs working with Syrian refugees, this study focused on NGOs working on refugee women instead of listing all NGOs working in the field. These NGOs were determined and in the light of the information obtained from semi-structured interviews with NGO workers who took part in activities related to refugee women, it was tried to reach the effect of the activities organized on the empowerment of refugee women and whether this effect was sustainable.