Foreign exchange rate forecasting by using machine learning algorithms: Developed vs. emerging economies
Makine öğrenmesi algoritmalarıyla döviz kuru tahmini: Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomiler
- Tez No: 778399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA UMUT KUZUBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tezin iki farklı amacı bulunmaktadır. Her iki amaç¸ için de, temel olarak farklı kur çiftleri için döviz kuru tahminleri gerçekleştirilmiştir. İlk olarak, doğrusal ve doğrusal olmayan çeşitli algoritmaların ağaç tabanlı ve topluluk yöntemli makine öğrenmesi algoritmalarını kullanarak, bu algoritmaların kur pariteleri üzerindeki tahmin performanslarını karşılaştırılmıştır. Kur tahmini için kullanılan altı algoritma şu şekilde sıralanabilir: En küçük kareler, lasso lojistik, karar ağaçları, rastgele ormanlar, destek vektör makineleri ve XGBoost. Bu tezdeki ikinci amaç ise, yine aynı algoritmaları ve kur paritelerini kullanarak bu performansların gelişmekte olan ve gelişmiş pazarlar arasındaki farklılarını karşılaştırmaktır. Kur tahminleri için kullanılan veri 2002 ile 2022 dönemini kapsamaktadır ve her kur paritesi için ay sonu en yüksek kur değerleri kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan iki model de kapsanmamış faiz oranı paritesine dayanır. Kur hareketleri hem seviye olarak hem de sınıflandırma olarak iki farklı ölçekte tahmin edilmeye çalışılmıştır. Regresyon ile direkt kur seviyelerini, sınıflandırma ile kurun yukarı ve aşağıya doğru hareketleri tahmin edilmiş, performans değerlendirme ölçütü olarak ise sırasıyla kök ortalama kare hata ve doğruluk oranı değerleri kullanılmıştır. Bulgularımız, döviz kuru hareketlerinde doğrusal olmayan hareketlerin var olduğuna işaret etmektedir. Herhangi bir algoritma temel modelde üstün performans göstermese de, model karmaşıklığı arttıkça XGBoost ve rastgele ormanlar daha ˘ yüksek tahmin oranlarıyla öne çıkmıştır. Ancak gelişmekte olan ve gelişmiş piyasalar arasında herhangi bir performans farkı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has twofold aim. For both of the aims, we forecast the exchange rate of currency pairs by using different models. First, we explore the exchange rate forecast performances of different linear and nonlinear algorithms tree-based and ensemble methods. Ordinary least squares, least absolute shrinkage and selection operator, decision trees, random forests, support vector machines and extreme gradient boosting are the algorithms that are used for forecasting. Second, we compare the performances between emerging and developed markets. For the period between 2002 and 2022, we use monthly data and predictions are made for the month-end high values of nine different currency pairs. We employed two different models based on uncovered interest rate parity model. We performed both regression and classification and as performance evaluation metrics we used root mean squared error and classification accuracy, respectively. Our findings imply that there exist nonlinearities in exchange rate movements. Although any algorithm does not show outstanding performance in the base model, as the model complexity increases, extreme gradient boosting and random forest stand out among others with their improved forecast performance. However, in our findings, there does not exist any difference between emerging and developed markets.