Elena Ferrante'nin eserlerinde kadın figürü
Feminine figure in the works of Elena Ferrante
  1. Tez No: 778421
  2. Yazar: ESMA TUĞÇE TÖZMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN SPEELMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Elena Ferrante'nin Eserlerinde Kadın Figürü" konulu tez çalışmasının amacı, Elena Ferrante'nin eserlerinde birbirleri ile ilişkili olarak ön plana çıkan kadın figürlerini incelemektir. Zira Ferrante'nin eserlerindeki kadın figürlerinin çoğu edebiyat ile iç içedir. İncelenen eserler Belalı Aşk, Sen Gittin Gideli, Karanlık Kız, Benim Olağanüstü Akıllı Arkadaşım, Yeni Soyadının Hikâyesi, Terk Edenler ve Kalanlar, Kayıp Kızın Hikâyesi olmak üzere dört kitaptan oluşan Napoli Romanları ve Yetişkinlerin Yalan Hayatı adlı eserlerdir. Bu eserlerin yanı sıra, Ferrante'nin farklı yazar ve yayıncılarla, yazılı olarak gerçekleştirilmiş röportajlarından oluşan Bir Yazarın Yolculuğu: Frantumaglia ve The Guardian gazetesinde yayınlanmış makalelerinden oluşan Tesadüfi Buluşlar adlı eserleri, yazarın romanlarıyla ilgili açıklayıcı başvuru kaynağı olarak incelenmiştir. Bu doktora tez çalışmasında yer alan Giriş bölümünden sonra Elena Ferrante'nin Yaşamı adlı birinci bölümde Elena Ferrante takma adını kullanan yazarın gerçek kimliğini açıklamak istememesinden dolayı sadece yazar hakkında yapılan araştırmalar ile akademik ve bilimsel çalışmalar ve yazarın kendi ifadelerinin yer aldığı eserler incelenmiştir. Çağdaş İtalyan Edebiyatı İçinde Elena Ferrante'nin Yeri Ve Kadın Figürü başlıklı ikinci bölüm, üç alt başlıkta incelenmiştir: II. a. İtalyan Toplumunda Baskı Unsurlarını İrdeleyenler ve Elena Ferrante, II. b. Mücadeleci Çağdaş İtalyan Kadın Yazarlar ve Elena Ferrante: Aile İçi İlişkiler ve Kadın Bedeni, II. c. Napolili Kadın Yazarlar ve Elena Ferrante. İtalyan toplumunda özellikle kadınların baskıya maruz kaldığı, dolayısıyla kadın yazarların büyük mücadeleler sonucunda edebiyat alanında başarılı olduğu görülmüştür. Özellikle aile içi ilişkileri ve kadın bedeni üzerindeki baskıyı kadınların İtalyan toplumundaki yerini edebi eserlerde dile getiren yazarlar, Napolili kadın yazarlardır. Zira İkinci Dünya Savaşı sonrasında sosyal, ekonomik ve eğitim açısından büyük sıkıntıların yaşandığı şehir, Napoli'dir. Elena Ferrante'nin de aralarında yer aldığı Napolili kadın yazarlar, dünyada büyük yankı uyandıran feminist akımlardan etkilenmişlerdir. Bu bağlamda Elena Ferrante'nin Eserlerinde Esinlendiği Feminist Akımlar başlıklı üçüncü bölüm, iki alt başlıkla incelenmiştir. III a. Feminist Akımlar ve İtalyan Feminizmi adlı alt başlıkta, feminist akımların İtalyan feminizmi ile ilişkisi değerlendirilmiştir. III. b. Napoli Romanları Adlı Eserde Liberal Feminizmden Postmodern Feminizme adlı ikinci alt başlıkta ise, feminist akımların, Napoli Romanları adlı eserde, yazar tarafından edebi olarak nasıl değerlendirildiği incelenmiştir. Elena Ferrante'nin Eserlerinin Edebȋ Açıdan İncelenmesi başlıklı dördüncü bölüm, bu tez çalışmasında üç alt başlıkla incelenmiştir. IV. a. Tarihsel Perspektifler adlı alt başlıkta, İkinci Dünya Savaşı sonrasında İtalyan toplumunun yaşadığı zorlu süreçlerin Ferrante'nin eserlerine etkisi irdelenmiştir. Zira en çok etkilenen şehir Napoli'dir. Bu bağlamda IV. b. Ana Mekân Napoli adlı alt başlıkta, eserlerde sıkça yer alan Napoli'ye ilişkin metinler incelenmiştir. Zira yazarın Napolili olması ve klasik edebiyat eğitimi alması anlatımını etkilemiştir. IV. c. Anlatım Özellikleri, Semboller, Arketipler, Dil ve Üslup adlı son alt başlıkta Elena Ferrante'nin eserlerindeki metinlerin yazara özgü anlatım özellikleri taşıdığı anlaşılmıştır. Freud'un eserlerini okuduğunu belirten Ferrante'nin başta oyuncak bebekler olmak üzere sıklıkla belirli sembolleri ve arketipleri kullandığı görülmüştür. Yazarın eserlerinde Napoli lehçesini sadece dolaylı anlatım ile okura sunduğu, dolayısıyla açık, akıcı dişil dil ve üslubu benimsediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis research named“The Feminine Figure in the Works of Elena Ferrante”aims to examine the corresponding feminine figures that emerge to prominence in Elena Ferrante's works, as the majority of them are literary icons. The main reference books of this research are The Neapolitan Novels consisting of four volumes, namely My Brilliant Friend, The Story of a New Name, Those Who Leave and Those Who Stay, and The Story of the Lost Child. In addition, the research concentrates on the trilogy including Troubling Love, The Days of Abandonment, and The Lost Daughter, as well as The Lying Life of Adults. In addition to these works, the books that have been analysed as explanatory reference sources for the author's novels are Frantumaglia: A Writer's Journey; a collection of interviews with Ferrante conducted by various writers and publishers, and Incidental Inventions, a collection of her articles published in The Guardian. The first chapter of this study, entitled The Life of Elena Ferrante, analyses the previous research, academic studies, and works featuring the author's own remarks in order to discuss the works of the author, who uses the pseudonym Elena Ferrante since she does not like to disclose her true identity. The second chapter, titled Elena Ferrante's Place in Contemporary Italian Literature and the Feminine Figure, consists of three sub-headings: II. a. Those who examine the elements of oppression in Italian society and Elena Ferrante, II. b. Struggling Contemporary Italian Women Writers and Elena Ferrante: Domestic Relations and the Female Body, and II. c. Women Writers from Naples and Elena Ferrante. Women in Italian society were exposed to oppression occasionally; thus, women authors effectively brought these themes into the domain of literature. In their creative content, Neapolitan women authors have highlighted the strain on familial relationships and the feminine body, as well as the position of women in Italian culture. Following World War II, Naples was a city with significant social, economic, and educational challenges. Neapolitan female authors, such as Elena Ferrante, were affected by global feminist movements with widespread resonance. In this context, the third chapter, titled III. Feminist Movements that Inspired Elena Ferrante in Her Works comprises two sub-headings: III. a. Feminist Movements and Italian Feminism assesses the link between Italian feminism and feminist movements, and III. b. From Liberal Feminism to Postmodern Feminism in the Neapolitan Novels examines the author's literary evaluation of feminist movements in the Neapolitan Novels. The fourth chapter of this thesis, titled Literary Analysis of Elena Ferrante's Works, is examined under three subheadings. In the subheading IV. a. Historical Perspectives, is examined the impact of the terrible conditions witnessed by Italian society in the aftermath of World War II on Ferrante's writings. It is a fact that the city most devastated by the war was Naples. In this context, the passages that commonly occur in Ferrante's writings that pertain to Naples are evaluated under subheading IV. b. Main Place: Naples. The author's Neapolitan heritage and classical literature background have inspired her storytelling in the last subheading, IV. c. Narrative Features, Symbols, Archetypes, Language, and Style the multivocal narrative features of Elena Ferrante's works are presented retrospectively. It is evident that Ferrante, who claims to have studied Freud's writings, constantly employs certain symbols and archetypes, particularly dolls. In addition, it is assumed that the author transmits the Neapolitan accent to the reader in her works solely via indirect narration, therefore adopting a clear and fluent feminine language and style.