Role of social media in crisis communication during the Covid-19 pandemic (Case study: Tunisian experience)
Covıd-19 salgını sırasında krı̇z ı̇letı̇şı̇mı̇nde sosyal medyanın rolü (Vaka çalışması: Tunus deneyimi)
- Tez No: 778422
- Danışmanlar: PROF. DR. BESİME PINAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, insanların bilgi aramak için internet ve sosyal medyayı nasıl kullandıklarının yanı sıra, bir kriz sırasında ve özellikle pandemi gibi sağlık krizlerinde insanların sosyal medya kullanımını etkileyen faktörlerin neler olduğuna odaklanmaktadır. Çalışma, Tunus Eski Sağlık Bakanı ile yapılan yarı yapılandırılmış bir görüşme ve Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan iki doğrulanmış Facebook sayfasıyla ilgili 1400'den fazla Facebook gönderisinin analiz edilmesi yoluyla yapılan araştırma üzerine kurulmuştur. Bu çalışma, Social Mediated Crisis Communication modelini (SMCC) temel almayı amaçlamaktadır (Jin ve Liu, 2010; Liu ve diğerleri, baskıda). Bu çalışma, Sosyal Ortamlı Kriz İletişimi (SMCC) modeli ile sağlık krizlerinin sosyal medya aracılığıyla etkili bir şekilde iletilebileceği sonucuna varmaktadır. Felaketler ve acil durumlar sırasında sosyal medyada paylaşılan bilgiler, giderek daha bağlantılı hale gelen dünyada farklı türden açık kitleleri yakalayabilir. Bu çalışma ayrıca Facebook'un halk sağlığı krizleri ve salgınlar sırasında güvenilir bir bilgi kaynağı olarak kabul edilip edilemeyeceğini tartışmaktadır. Ayrıca, kriz sırasında geleneksel medyanın anlık bilgi edinme kaynağı olarak hiçbir rolü yoktur. Bu araştırma aynı zamanda genel olarak halk sağlığı krizleri ve Tunus'ta halk sağlığı kriz iletişimi hakkında uygulamaların ve bilimsel bilginin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır. Bu doğrultuda, bu çalışma, Tunus'ta Covid-19'un ilk dalgası sırasında kitlenin internetteki Facebook sayfalarını nasıl kullandığını, bir sağlık krizi sırasında Facebook sayfalarının kullanımını hangi faktörlerin etkileyebileceğini, Tunus'ta 1 Ocak-30 Temmuz 2020 tarihleri arasındaki ilk Koronavirüs dalgası sırasında Sağlık Bakanlığı'nın resmi sayfasının ve yine Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan Covid-19 Tunus sayfasının kullanımını bir vaka çalışması olarak ele alarak incelemekte ve denetlemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on how people utilize the internet and social media to seek information, as well as what factors influence people's social media use during a crisis and especially during health crises like pandemics. The paper is established on research conducted via a semi-structured interview conducted with the Ex-Minister of Health of Tunisia, and via analyzing more than 1400 Facebook posts related to two verified Facebook pages generated by the Ministry of Health. This study aims to build upon the Social Mediated Crisis Communication model (SMCC) (Jin and Liu, 2010; Liu et al, in press). This study concludes that with the model of Social Meditated Crisis Communication (SMCC), health crises could be effectively communicated through social media. Information shared on social media during catastrophes and emergencies can catch different sorts of open audiences in an increasingly connected world. This study also discusses if Facebook could be considered a credible source of information during public health crises and pandemics. Additionally, during the crisis, the traditional media have no role as a source of instant information retrieval. This research also contributes to developing practices and scientific knowledge about the public health crisis in general and public health crisis communication in Tunisia. Accordingly, this study examines and inspects how the audience utilizes Facebook pages on the internet during the first wave of Covid-19 in Tunisia, which factors could influence the use of Facebook pages throughout a health crisis by taking as a case study the use of the official page of Ministry of Health and the page of Covid-19 Tunisia also elaborated by Health Ministry during the first wave of Coronavirus between the 1st of January and 30th of July 2020, in Tunisia.