Türk romanlarında İkinci Dünya Savaşı
The Second World War in Turkish novel
  1. Tez No: 778433
  2. Yazar: GÜRDAL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET AYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Edebiyat ve tarih birbirini besleyen ve birbiri ile ilişkide olan disiplinler olmuştur. Tarihin içerisinde yer alan birçok olay edebiyatta yansımasını bulmuştur. Edebiyatın diğer bütün türlerinde olduğu gibi tarih, romanda da yerini almıştır. Esasen kurmaca bir tür olan roman hayattan aldıklarını kendi dünyasında yeniden biçimlendirerek okuyucuya sunmuştur. Sosyal hayatta meydana gelen olaylarla da yakından ilgisi olan roman türü, tarihi de kayıtsız kalmamıştır. Toplumların hayatlarında yaşadıkları büyük tarihsel olaylar, romanda karşılığını bulmuştur.Sosyal hayatı etkileyen savaşın konu edildiği alanlardan biri de edebiyat olmuştur. Edebi ürünlerin içerisinde yer alan roman türü de sosyal hayatı derinden etkileyen olayları ele almıştır. Roman çeşitlerinden biri olan tarihî roman da konusunu tarihî olaylardan veya tarihte yaşamış kahramanlardan, gerçek veya hayali kişilerin hayatlarından almıştır.İkinci Dünya Savaşı'nı anlatan romanlar da tarihî roman içerisinde yer almıştır. Savaşı ele alan romanlardan bazıları savaşın tek bir yönüne odaklanırken bazıları da savaşı çok yönlü olarak ele almıştır. İkinci Dünya Savaşı'nı ele alan romanlara baktığımızda ise savaşın daha çok sosyal ve ekonomik yönünün ağır bastığı görülmüştür. Özellikle, savaş döneminde çıkarılan Varlık Vergisi'nin toplumu ekonomik ve sosyal olarak derinden etkilediği romanlarda görülmüştür. Türkiye'nin savaşa girmemesine rağmen her an savaşa girecekmiş gibi hazır bir şekilde beklemesi de toplumun tedirgin ve korkulu bir hayat yaşamasına sebep olmuştur. İkinci Dünya Savaşı yıllarında uygulanan Ekmek Karnesi uygulaması ile de halkın en temel besin maddesi olan ekmeğe ulaşmada yaşanan sıkıntılar ve satılan ekmeklerin eskisi gibi olmaması da romanlarda yaygın bir şekilde değinilen konulardan olmuştur.Toplumu bir bütün olarak derinden etkileyen İkinci Dünya Savaşı, Türk romanlarında hemen hemen her yönüyle ele alınmıştır. Savaşın yıkıcı etkilerini her an hisseden toplumun yaşadığı olaylar ve gelişmeler Türk romanlarına konu olmuştur.
Özet (Çeviri)
Literature and history have been disciplines that feed and interact with each other. Many events in history have found their reflection in literature. As in all other genres of literature, history has taken its place in the novel. Essentially, the novel, which is a fictional genre, reshapes what it takes from life in its own world and presents it to the reader. In this context, history has become a material that the novel is reshaped and transformed. The great historical events that societies have experienced in their lives have found their counterparts in the novel. One of the fields in which the war, which affects social life, is the subject of, has been literature. The genre of novel, which is included in literary products, also deals with events that deeply affect social life. The historical novel, which is one of the novel types, has also taken its subject from historical events or heroes who lived in history, from the lives of real or imaginary people. It has been included in historical novels in novels describing the Second World War. While some of the novels dealing with war focus on a single aspect of war, others deal with war in multiple ways. When we look at the novels dealing with the Second World War, it is seen that the social and economic aspects of the war predominate. In particular, it has been seen in the novels that the Wealth Tax, which was issued during the war, deeply affected the society economically and socially. Even though Turkey did not go to war, the fact that it was ready to go to war at any moment caused the society to live an uneasy and fearful life.With the Bread Scorecard application implemented during the Second World War, the problems experienced in reaching the most basic food of the people, bread, and the fact that the bread sold was not the same as before were among the topics that were widely mentioned in the novels. Again, the poverty and famine created by the war were dealt with strikingly in the novels of the period.The Second World War, which deeply affected the society as a whole, has been dealt with in almost every aspect in Turkish novels. The events and developments experienced by the society, which feels the devastating effects of the war at every moment, have been the subject of Turkish novels.