Tüzel kişilik perdesinin aralanması
Lifting the corporate veil
- Tez No: 778448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
“Tüzel Kişilik Perdesinin Aralanması”kavramı Türk Hukuku'nda yeni uygulanmaya başlayan bir kavramdır. Bu sebeple hangi şartlar altında bu yola başvurulabileceğine ilişkin somut ve genel ilkeler bulunmamaktadır.“Tüzel Kişilik Perdesinin Aralanması”yoluna başvurabilmek için farklı birçok sebep ve yol bulunmaktadır. Tüm sebeplerin dayanağı ise Türk Medeni Kanunu'nda kendisine yer edinmiş olan“Dürüstlük Kuralıdır”. Bu çalışmada“Tüzel Kişilik Perdesinin Aralanması”kavramına değinilmiş ve uygulamadaki sorunlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Lifting The Corporate Veil”is a concept that has just beapplied in Turkish Law. Therefore, there are no concrete and general principles regarding the circumstances under which this path can be applied. There are many different reasons and ways to apply for the“Lifting The Corporate Veil”path. The basis of all the reasons is the“Honesty Rule”article, which has taken place in the Turkish Civil Code, will address the concept of“Lifting The Corporate Veil”and the problems in the application will be discussed.