Primer perkütan koroner girişimlerde sorumlu olmayan lezyonların kontrol koroner anjiyografide değişimleri
Changes in non-culprit lesion stenosis on follow-up coronary angiography after primary percutaneous coronary intervention
- Tez No: 778450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN YILDIRIM, DR. SELAHATTİN TÜREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Akut miyokard enfarktüsü (AME) sırasında sorumlu olmayan lezyonlardaki darlıkların daha ciddi görünebileceği bildirilmektedir. Aralık 2010-Temmuz 2012 tarihleri arasında İstanbul Mehmet Akif Ersoy GKDC EAH'ye ST segment yükselmeli miyokard enfarktüsü (STYME) ile başvuran ve primer perkütan koroner girişim (PPKG) uygulandıktan sonraki 2 ay içinde elektif şartlarda yapılan kontrol koroner anjiyografi (KAG)'de sorumlu olmayan lezyonlardaki darlıkların değişimi ve bu değişim üzerinde etkili olabilecek klinik ve demografik bağımsız risk faktörleri retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya alınan 154 hastanın 207 sorumlu olmayan lezyon (>%50 darlığı olan) görüntüleri kantitatif KAG programı kullanılarak karşılaştırıldı. Hastaların klinik ve demografik özellikleri tekdeğişkenli ve çokdeğişkenli analizlerle incelendi.
Özet (Çeviri)
Nonculprit lesion severity has often been exaggerated at the time of acute myocarial infarction (AMI). We retrospectively evaluated the changes in non-culprit lesion stenosis and independent clinical and demographic risk factors that may affect these changes on follow-up coronary angiography (CAG) which was done within 2 months after primary percutaneous coronary intervention (PPCI) in patients presenting with ST segment elevation myocardial infarction (STEMI) between December 2010 and July 2012 in a single center. One hundred fifty-four patients were enrolled in this study and 207 non-culprit lesions (> 50% stenosis) were compared using quantitative CAG. The clinical and demographic characteristics were evaluated by univariate and multivariate analyses. Minimal lumen diameter (MLD) (1.30 ± 0.38 mm vs.