Obstetrik brakiyal pleksus yaralanması olan ve tipik gelişim gösteren çocukların yürüyüş, koşma ve denge parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of gait, runing and balance parameters in children with obstetric brachial plexus injury and with typical development
- Tez No: 778452
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA TOPUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı obstetrik brakiyal pleksus yaralanmasının yürüyüş ve koşu parametreleri ile birlikte denge parametreleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya, yaşları ortalama 6,35±1,40 yıl olan OBPY tanılı 55 çocuk ve yaşları ortalama 6,09±0,76 yıl olan 45 tipik gelişim gösteren sağlıklı olgu dahil edildi. Her iki grubun demografik bilgileri ve OBPY'li çocukların ayrıca Narakas Sınıflandırma Sistemine göre yaralanma dereceleri kaydedildi. Çalışmada grupların yürüyüş ve koşu değerlendirmeleri GAITRite® (CIR System INC. Clifton, NJ 07012) sistemi ile değerlendirildi. Postural kontrol parametrelerine ait postural salınım değerleri Balance Check Screener kuvvet platformu (Model BP5050; Bertec, Columbus, OH, ABD) ile elde edildi. Sonuç olarak gruplar arası demografik özellikler benzer bulundu (p˃0,05). Çalışma gruplarının yürüyüşün zaman mesafe karakteristikleri karşılaştırılmasında anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of differentiated state characteristics on gait and running parameters as well as balance parameters in patients with obstetric brachial plexus. Fifty-five children with OBPI with a mean age of 6.35±1.40 years and 45 healthy subjects with typical development, with a mean age of 6.09±0.76 years were included in the study. Demographic information of both groups and the degree of injury of children with OBPI according to the Narakas Classification System were recorded. In the study, the walking and running evaluations of the groups were evaluated with the GAITRite® (CIR System INC. Clifton, NJ 07012) system. Postural sway values of postural control parameters were obtained with the Balance Check Screener force platform (Model BP5050; Bertec, Columbus, OH, USA). As a result, demographic characteristics between the groups were found to be similar (p˃0.05). No significant difference was found in the comparison of the time-distance characteristics of the gait between the study groups.