Pelvik organ prolapsusunda vücut imajı ölçeği'nin kültürel adaptasyonu, güvenirlik-geçerliği ve vücut imajının farklı parametrelerle ilişkisinin incelenmesi
Cultural adaptation and reliability-validity of the body image in the pelvic organ prolapse questionnaire and examination of the relationships of body image with different parameters
- Tez No: 778462
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Physiotherapy and Rehabilitation, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, Pelvik Organ Prolapsusu (POP)'na özgü vücut imajını sorgulayan ''Pelvik Organ Prolapsusunda Vücut İmajı Ölçeği'' (POPVİÖ)'ni Türk kültürüne adapte etmek, güvenirlik-geçerliğini araştırmak ve POP'a özgü vücut imajı ile fiziksel aktivite düzeyi ve POP'a yönelik bilgi düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya evre 2 ve üzerinde POP'u olan 150 birey dahil edildi. Bireylerin tanımlayıcı özellikleri ve tıbbi özgeçmişleri sorgulandıktan sonra, vücut imajı POPVİÖ ve ''Kadın Genital Organ İmajı Anketi (KGOİA)'' ile değerlendirildi. POP ile ilişkili semptomatik rahatsızlık düzeyi ve semptomların yaşam kalitesine etkisi sırasıyla ''Pelvik Organ Prolaps Distres Envanteri-6 (POPDE-6)'' ve ''Pelvik Organ Prolapsusu Etki Anketi-7 (POPEA-7)'' ile değerlendirildi. Fiziksel aktivite düzeyi ''Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA-Kısa Form)'' ile ve POP'a yönelik bilgi düzeyi ''Prolaps İnkontinans Bilgi Anketi-POP (PİBA-POP)'' ile değerlendirildi. POPVİÖ'nün güvenirlik ve geçerliği; iç tutarlılık, test-tekrar test, kriter ve yapı geçerliği analizleri ile incelendi. Çalışma sonuçlarına göre POPVİÖ'nün iç tutarlılığının (Cronbach's α=0,918) ve ölçek maddelerinin test- tekrar test güvenirliğinin (0,538˂r˂0,828) yüksek olduğu bulundu. POPVİÖ'nün; KGOİA (r=-0,450; p˂0,05), POPDE-6 (r=0,321; p˂0,05) ve POPEA-7 (r=0,377; p˂0,05) skorları ile ilişkisine dayanarak kriter geçerliği ortaya konuldu ve 2 faktörlü yapı geçerliği doğrulandı. Semptomatik POP'u olan bireyler ile asemptomatik POP'u olan bireylerin POPVİÖ skorlarının farklı olduğu ortaya konuldu (p=0,015). POP'a özgü vücut imajı ile fiziksel aktivite düzeyi ve POP'a yönelik bilgi düzeyi arasında ilişki olmadığı bulundu (p>0,05). Türkçe POPVİÖ, POP'a yönelik vücut imajını değerlendirmede güvenilir ve geçerli bir ölçektir. POPVİÖ'nün konservatif yaklaşımlar başta olmak üzere çeşitli tedavilere duyarlılığını araştıran ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to adapt the ''Body Image in the Pelvic Organ Prolapse Questionnaire (BIPOP)'' to Turkish culture, to investigate its reliability-validity, and to examine the relationships between POP-specific body image and level of physical activity and knowledge about POP. 150 individuals with stage 2 and above POP were included in the study. After questioning the descriptive characteristics and medical history of the individuals, POP-specific body image and genital body image were evaluated with BIPOP and Female Genital Self Image Scale (FGSIS), respectively. The level of symptomatic distress associated with POP and the effect of symptoms on quality of life were evaluated using the ''Pelvic Organ Prolapse Distress Inventory-6“ (POPDI-6) and ''Pelvic Organ Prolapse Impact Questionnaire-7”(POPIQ-7) scales, respectively. The level of physical activity was evaluated with the short form of the ''International Physical Activity Questionnaire'' (IPAQ-Short Form) and the level of knowledge about prolapse was evaluated with the ''Prolapse and Incontinence Knowledge Questionnaire-POP'' (PIKQ-POP). To evaluate reliability and validity of the BIPOP; internal consistency and test-retest reliability, criterion and construct validity analyses were used. According to the results of the study, the internal consistency (Cronbach α=0,918) of the BIPOP and the test-retest reliability (0,538˂r˂0,828) of the scale items were found to be quite high. Criterion validity was demonstrated based on the relationship of BIPOP with FGSIS (r=-0,450; p˂0,05), POPDI-6 (r=0,321; p˂0,05) and POPIQ-7 (r=0,377; p˂0,05) scores and the original 2-factor construct validity was confirmed. It was revealed that the BIPOP scores of individuals with symptomatic POP and those with asymptomatic POP were different (p=0,015). It was found that there was no relationship between POP-specific body image and physical activity level and knowledge level about POP (p>0,05). Turkish-BIPOP is a reliable and valid scale for evaluating POP-specific body image. Further studies investigating the responsiveness of BIPOP to various treatments, especially conservative approaches, are needed.