Multipl skleroz hastalarında kognitif yorgunluğun denge üzerine akut etkisinin incelenmesi
Investigation of the acute effect of cognitive fatigue on balance in patient with multiple sclerosis
  1. Tez No: 778463
  2. Yazar: KÜBRA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ SALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Nöroloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Multipl Skleroz (MS) hastalarında kognitif yorgunluğun denge üzerine akut etkisini incelemek amacıyla yapılan bu çalışmaya; Genişletilmiş Özürlülük Durum Ölçeği (EDSS) skoru 0-4 olan, kognitif bozukluğu olmayan, 20-50 yaş arasında 50 MS hastası dahil edildi. Hastalar randomize olarak kontrol ve çalışma grubu olacak şekilde ikiye ayrıldı. Çalışma grubuna 30-45 dakika boyunca kognitif yorgunluğa neden olacak kognitif aktiviteler yaptırılırken, kontrol grubu 30 dakika boyunca dinlendirildi. Her iki gruba da klinik denge değerlendirmeleri, statik postürografi değerlendirmeleri ve kognitif yorgunluk değerlendirmesi uygulamalardan hemen önce ve hemen sonra olmak üzere iki kere uygulandı. Kognitif yorgunluk, Görsel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Klinik denge değerlendirmeleri için Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT) ve Tek Bacak Üstünde Durma Testi (TBÜDT) kullanıldı. Statik postürografi değerlendirmeleri için ise Modifiye Duyusal İntegrasyon ve Dengenin Klinik Değerlendirilmesi m(CTSIB), Stabilite Sınırları Testi (LOS), Tandem Yürüme (TW), Düz Yürüme (WA), Ritmik Ağırlık Aktarma (RWS) ve Tek Taraflı Duruş (US) kullanıldı. Çalışma grubuna Sözel Akıcılık Testi, MS için Kısa Uluslararası Bilişsel Değerlendirme(BICAMS) ve Paced İşitsel Seri Toplama Testi (PASAT)'ni içeren kognitif aktiviteler uygulandı. Çalışmanın sonunda iki grup karşılaştırıldığında çalışma grubu VAS'a göre kognitif yorgun bulundu (p0,60). WA'da çalışma grubunun adım uzunluğunun arttığı bulundu (p0,05). US'de ise kontrol grubunun sağ bacak gözler kapalı pozisyonda fark bulunurken, iki grup karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmadı (p≤0,05, p>0,05). Klinik denge değerlendirilmesi için kullanılan FUT'un grup içi değerlendirmesinde çalışma grubunun uzanma mesafesinin azaldığı bulunurken, kontrol grubunun uzanma mesafesi değişmedi (p0,438).
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted to examine the acute effect of cognitive fatigue on balance in Multiple Sclerosis (MS) patients; Fifty MS patients aged 20-50 years, without cognitive impairment, with an Expanded Disability Status Scale (EDSS) score of 0-4 were included. The patients were randomly divided into control and study groups. While the study group had cognitive activities that would cause cognitive fatigue for 30-45 minutes, the control group was rested for 30 minutes. Clinical balance assessments, static posturography assessments, and cognitive fatigue assessment were applied to both groups twice, just before and just after the treatments. Cognitive fatigue was assessed with the Visual Analog Scale (VAS). Functional Reach Test (FUT) and Single Leg Standing Test (TBUDT) were used for clinical balance assessments. Modified Clinical Test of Sensory Integration and Balance m (CTSIB), Limits of Stability (LOS), Tandem Walk (TW), Walk Across (WA), Rhythmic Weight Shift (RWS), and Unilateral Stance (US) were used for static posturography assessments. Cognitive activities including Verbal Fluency Test, Brief International Cognitive Assessment for Multiple Sclerosis (BICAMS) and Paced Auditory Serial Addition Test (PASAT) were applied to the study group. When the two groups were compared at the end of the study, the study group was found to be cognitive fatigue according to VAS (p0,60). It was found that the stride length of the study group increased in WA (p0,05). On the US, there was a difference in the right leg eyes closed position of the control group, but no significant difference was found when the two groups were compared (p≤0,05, p>0,05). In the in-group evaluation of FUT, which is used for clinical balance assessment, it was found that the reach distance of the study group decreased, while the reach distance of the control group did not change (p0,438).