Obstetri ve jinekoloji ameliyatı olan hastaların ve onlara bakım veren hemşirelerin mahremiyet hakkındaki farkındalık ve tutumları
Awareness and attitudes for patients who had obstetrics and gynaecology surgery and nurses caring for them about privacy
  1. Tez No: 778461
  2. Yazar: SİMAY SOYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK SERPİL TALAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırma, obstetri ve jinekoloji ameliyatı olan hastaların ve onlara bakım veren hemşirelerin mahremiyete ilişkin farkındalık ve tutumlarının değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kulesinde Aralık 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında obstetri ve jinekoloji ameliyatı olan 75 hasta ve onların bakımını yapan 112 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, hemşireler için“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Mahremiyet Ölçeği”, hastalar için“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Hasta Mahremiyeti Farkındalık ve Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, t-testi ve One-Way ANOVA testi kullanılmıştır. Hemşirelerin mahremiyet ölçeği toplam puan ortalaması 4,47±0,53, hastaların ölçek toplam puan ortalaması ise 3,55±0,63 bulunmuştur. Çalışmada hemşirelerin mahremiyete ilişkin farkındalık/özen durumları yüksek/çok yüksek bulunmuştur ve hemşirelerin neredeyse tamamı hasta mahremiyetini ihmal etmediğini ifade etmiştir. Hastaların yarısından fazlası orta ya da yüksek düzeyde mahremiyet ihlali deneyimlediğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive study in order to evaluate the awareness and attitudes of nurses who care for them regarding privacy. The study was carried out with 75 patients who had obstetrics and gynaecology surgery and 112 nurses caring for them between December 2020 and June 2021 in Ankara Bilkent City Hospital Gynaecology and Obstetrics Tower. The data of the study were collected by using the“Introductory Information Form”and“Privacy Scale”for nurses,“Introductory Information Form”and“Patient Privacy Awareness and Attitude Scale”for patients. Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis test, t-test and One-Way ANOVA test were used in the statistical analysis of the research data. The mean total score of the nurses' privacy scale was 4.47±0.53, and the total score of the patients was 3.55±0.63. In the study, nurses' awareness/attention to privacy was found to be high/very high, and almost all of the nurses stated that they did not neglect patient privacy. More than half of the patients stated that they experienced a moderate or high level of privacy violation.