Para borcunun ifa edilmemesi halinde temerrüt faizi
Default interest in the case of non-payment of pecuniary debts
- Tez No: 778466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEHBİ UMUT ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Tezimizin başlığı“Para Borcunun İfa Edilmemesi Halinde Temerrüt Faizi”dir. Tezimiz giriş, üç ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş kısmında, konunun önemi, kapsamı, temerrüt faizinin Türk Hukuku'ndaki tarihi gelişimi ve düzenlenişi ele alınmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde temerrüt faizinin tanımı, hukuki niteliği ve benzer kurumlardan ayırt edilmesi incelenmiştir. Bu bölümde, faizin bir türü olan temerrüt faizi incelenmeden önce faizin tanımına ve türlerine de yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde temerrüt faizi talep hakkının koşulları ve temerrüt faizi talebinde kusur ve zararın rolü incelenmiştir. Söz konusu inceleme yapılırken öncelikle para kavramı, para borcu kavramı ve para borcunun ifası konusu incelenmiştir. Ardından borçlunun para borcunu ifada temerrüde düşmesi için aranan koşullar izah edilmeye çalışılmıştır. Son olarak temerrüt faizi alacağı talebinde bulunabilmek için kusur ve zarar şartlarının aranıp aranmadığı hususu incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünü oluşturan üçüncü bölümünde ise temerrüt faizinin ifası ve sonuçları incelenmiştir. Bu başlık altında temerrüt faizi talebi, temerrüt faizinin başlangıcı ve sona ermesi, temerrüt faizinde bileşik faiz yasağı, temerrüt faizi oranları, alacaklının temerrüt faizini aşan zararının tazmini ve temerrüt faizi alacağının zamanaşımına uğraması konuları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The title of our thesis is“Default Interest in the Case of Non-Payment of Pecuniary Debts”. Our thesis consists of an introduction, three main chapters, and a conclusion. In the introduction, the presentation of the subject, its importance, scope, historical development and regulation of the default interest in Turkish Law are discussed. In the first part of our thesis, the definition of default interest, its legal qualification, and its distinction from similar institutions have been examined. In this section, before reviewing the default interest, which is a type of interest, the definition and types of interest are explained. In the second part of our study, conditions of the right to claim default interest and the role of fault and loss in default interest claim have been examined. While making this examination, the concept of money and pecuniary debt and the payment of pecuniary debts were discussed. Then, the conditions sought for the debtor's default in fulfilling his monetary debt have been explained. Finally, whether the fault and loss conditions are required to claim the default interest receivable has been examined. In the third part, the last part of our study, the performance of the default interest and its results are examined. Under this heading, the demand for default interest, the beginning and end of the default interest, the prohibition of compound interest in default interest, the default interest rates, the compensation of the creditor's loss exceeding the default interest and the statute of limitations for default interest receivables are discussed.